A14 Bionic İşlemcisinin Beklenen Tanıtımı Gerçekleştirildi

19

Apple şirketinin bir süredir A14 Bionic işlemcisini tanıtması bekleniyordu ve bu gerçekleşti. Habere dair detaylar aşağıda…

Apple şirketi dünyanın ilk 5 nm mimarisine sahip işlemci modeli 14 Bionic ile geldi ve şirketin yeni nesil işlemcisi A14 Bionic de iPhone 12 akıllı telefonuna güç verecek.

Apple tarafından dizayn edilip geliştirilen ve TSMC tarafından üretilen bir işlemci olan A14 Bionic, Apple’ın yeni nesil teknolojilerini aktarabilmesi için çok amaçlı bir araç olacak.

Bilgisayarlarda kullanılan pek çok işlemciye ve elbette Android işletim sistemli cihazlarda yer alan işlemcilere rakip olabilecek nitelikte bir performans sunacak olan A14 Bionic, 5 nanometre mimari ve 11.8 milyar transistöre sahip. Önceki nesillerle aynı çekirdek sayısına sahip fakat daha fazla performans gösteriyor. İşlemcide 6 çekirdek kullanılmakta olup söz konusu çekirdek sayısı A11, A12 , A13 çiplerinde de aynı kalmıştı. Çekirdeklerden ikisi yüksek performansa odaklanıyor ve zorlu uygulamaların altından kalkabiliyor. Diğer dört yüksek verimli çekirdek de daha çok günlük görevleri yerine getirebilmek hususuna odaklanıyor.

Yapay zeka desteği oldukça kuvvetli olan A14 Bionic işlemcisi daha düşük güç tüketimine odaklanıyor. Seleflerine nazaran daha az enerji harcayarak daha fazla iş görebilme yeteneğiyle ön plana çıkıyor.

iPhone 12 telefonlarına ve iPad Air cihazlarına güç verecek olan işlemci, 16 adet Neural Engine çekirdeğine de sahip olmasıyla 11 trilyon işlem gerçekleştirme kapasitesine sahip olacak ve genel olarak iPhone telefonlarda yüksek performans hususunda bir hayli etkili olacak.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.