AB Toplantısında Bitcoin İçin Yeni Kurallar Getiriliyor

298

Düzenlenen yeni Avrupa Birliği toplantısında Bitcoin ve onun gibi para birimlerinin işlediği platformların belli bir otorite altında tutulması, katı kurallar ile sistemize edilmesi kararlaştırıldı.

Avrupa Birliği, özellikle terör olaylarında Bitcoin gibi sanal para sistemlerinin kullanılmasından rahatsız ve bu konuda önlemler alıyor. Gerçekleştirilen yeni toplantıdan çıkan karar da bu rahatsızlığı giderme adına alındı.

Toplantıda Bitcoin ve benzeri para birimleri için katı kurallar getirildi. Sunulan yönergede anonim kullanıcılardan kimlik bilgilerinin açıklanması gibi çeşitli istekler vardı. Yönerge sunulduğu taktirde artık anonim kullanıcıların kimlikleri belli olacak.

Kara para aklamak, teröre finanse atmak amacıyla kullanıldığı ifade edilen bu para birimlerinin teröre artık alet edilmemesi ve para aklamaların olmaması için şeffaflığın gerekliliği dile getiriliyor. Bu kanının kaynağı ise AB Adalet Komiseri Vera Jourova tarafından yapılan açıklamadır.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.