ABD Hükümeti Uçtan Uca Şifreleme Özelliğinden Rahatsız

177

Mesajlaşma uygulamalarının kullanıcı dostu özelliklerinden biri olan uçtan uca şifreleme fonksiyonunun ABD Adalet Bakanlığı’nca aşılması planlanıyor. ABD, uçtan uca şifreleme fonksiyonlarından rahatsız oldu. Facebook’ta uçtan uca şifreleme özelliğinin kendileri için kaldırılmasını isteyen ABD, bunun için Zuckerberg’e baskı yapıyor.

ABD Adalet Bakanlığı, devam eden davalarla alakalı olarak bazı şüphelilerin bilgilerinin toplanmasını istiyor. Bu gerekçeyle özellikle WhatsApp’ta yer alan uçtan uca şifreleme özelliğinden rahatsız ve kaldırılmasını istiyor. Başsavcı Bill Bar, mektubunda : “Sanal dünyadaki güvenlik geliştirmeleri bizi fiziksel dünyada daha savunmasız bırakmamalıdır. Şirketler, en ciddi suçları önlemek veya soruşturmak için bile, içeriğe herhangi bir şekilde erişilmesini engellemek için sistemlerini kasıtlı olarak tasarlamamalıdır.” ifadelerine yer verdi. Facebook cephesinden nasıl bir cevap geleceği ise merak konusu oldu.

Uçtan uca şifreleme özelliği, özellikle WhatsApp gibi kişisel mesajlaşma uygulamalarında oldukça sevilmişti. Bu özellik, iki kişinin mesajlaşmalarının kilit altına alınmasını sağlıyor ve kişisel hayatın gizliliği bakımından önem arz ediyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.