ABD ile Huawe Arasındaki Gerilimde Yeni Perde

99
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

ABD ile Çin arasındaki ekonomik kızışma teknoloji alanına da epey yansıyor. İki büyük teknoloji şirketi Google ile Huawei arasındaki gerginliğin baş nedeninin ABD yönetimi tarafından verilen talimat olduğu düşünülüyor.

ABD ve ona müttefik olan ülkeler Çinli pek çok üreticiye yönelik yasaklar uyguluyor. ABD, özellikle Çinli teknoloji devi Huawei’e uyguladığı ambargo ile dikkat çekmişti. Huawei, 5G ile baz istasyonu teknolojisinde daha da etkili olmak istemekteyti ancak ABD ve müttefik ülkeler çeşitli yasaklar ortaya koyarak Çinli üreticileri engellemeye çalıştı.

Huawei, baz istasyonu teknolojileri ile ilgili şu an oldukça önemli bir konumda ve bu durum ABD yönetimini rahatsız ediyor. Ancak sürpriz bazı gelişmelerin yaşandığını da belirtmek gerekiyor.

OKU:  Huawei Sağlık (Health) Adımları Yanlış Sayıyor

Sürpriz bir yumuşama da söz konusu

Çinli şirketlere yönelik uygulanan yaptırımlardan daha fazla etkilenmek istemeyen Huawei, ABD’ye karşı yumuşak bir tutum sergiledi. Departmanlık lisansların iptal edilmesinden ötürü şirkete geçici bir lisans vermeyi düşünüyor gibi gözüküyor. Huawei, geçici lisans açıklamasından sonra yaptığı açıklamada ABD ile çalışmaya hazır olduğunu belirterek ABD kararnamesiyle ilgili ifadede bulundu.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

TAG


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir