Age of Empires 2 HD Edition Türkçe Yama Hakkında Bilgilendirme

848

Age of Empires 2 HD Edition Türkçe yaması çıktı mı? Bu konu epey merak ediliyor ve biz de bu soruya bir cevap aramak istedik. Türkçe yama konusunda çalışmalar var ancak ne düzeyde? İşte bu konu tartışılır.

2019 yılına girmemize çok çok az bir zaman kaldı ancak buna rağmen epey uzun yıllar önce piyasaya sürülen bazı oyunları unutamıyor ve sıklıkla açıp oynuyoruz. Ancak ne acıdır ki Age of Empires 2 gibi efsanevi, Türkiye’de de çok sevilen bir oyunun hiçbir zaman adam akıllı Türkçe yaması çıkmadı.

Geçtiğimiz yıl Age of Empires 2 Türkçeleştirme çalışmalarına bizzat kendim başladım. Oyunun arayüzünü Türkçeleştirmeme rağmen hikayesini Türkçe yapabilecek vaktim yoktu ve projeyi gerçekleştiremedim. Zaten önemli olan kısmı da kuşkusuz ki hikayesi. Yani hikaye Türkçe olmadıktan sonra arayüzün Türkçe olmasının bir anlamı yok. Maalesef yaptığım araştırma sonucunda pek çok kişinin daha tıpkı benim gibi oyunu Türkçeleştirmeye çalıştığını ancak çok fazla vakit aldığı için bıraktığını gördüm. Şu anda da bazı internet sitelerinde Age of Empires 2 HD Edition Türkçe Yama İndir şeklinde başlıklar atılıyor ve gerçekten de yama paylaşılıyor ancak bu yamalar genellikle yalnızca arayüzden ibaret olduğundan, hikayeyi Türkçeleştirmedikleri için havada kalıyor. Dolayısıyla şu an tamamlanmış kaliteli bir Age of Empires 2 HD Edition Türkçe yamasına ulaşamadığımızı belirtelim.

OKU:  Bilgisayar Satışlarının Durgunluğu Sürüyor

Ne acıdır ki genellikle Microsoft’un işin içerisinde olduğu oyunlarda kullanıcıya Türkçe dil desteği sunulmuyor. Oysa Microsoft, oyununda Türk milletinin başarılarla dolu tarihinden epey bir faydalandı. Hatırlarsanız oyunda birden fazla Türk milleti bulunuyor ve Türk oyuncular tarafından da oyuna epey büyük bir ilgi gösteriliyor ancak tüm bunlara rağmen Türkçe dil desteği sunulmadı ve bunun için uğraş veren kimseye de ne maddi ne de manevi bir destek verilmedi.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.