Akıllı Telefonlara Bulaşan Yeni Bir Zararlı Keşfedildi

53

Akıllı telefonları daha güvenli bir şekilde kullanabilmek için bir hayli dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle kaynağı belirsiz olan veya şüphe uyandıran yazılımları indirmemek gerekli. Bunu açıkça gösteren bir hadise daha yaşandı.

Güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre blackRock olarak isimlendirilen yeni bir Android kötü amaçlı yazılımı keşfedildi. Bu yazılımın kötü amaçlı kod ile çalıştığı ve finansal olmayan uygulamalarda dahi etkili olup bilgi çalabildiği iddia ediliyor. Gelen bilgilere göre kötü amaçlı yazılım 337 uygulamadan bilgi çalabilecek nitelikte. Üstelik bu uygulamaların içerisinde Gmal , Netflix , WhatsApp gibi çok popüler uygulamalar yer alıyor.

Kötü amaçlı yazılım kredi kartı hırsızlığı için üretilmiş olabilir ancak kimlik bilgileri hırsızlığı için de oldukça müsait gözüküyor. Hollanda merkezli tehdit istihbarat şirketlerinden ThreatFabric analist ekibinde yapılan açıklamaya göre bu yazılım aslında etkilerini Mayıs ayından beri gösteriyor. Kullanıcıların iyi bir antivirüs yazılımına sahip olması ve bilinmeyen kaynaklardan indirme yapmaması alınabilecek önemli iki önlem olarak dikkat çekiyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.