Akıllı Telefonlardaki NFC Açığı Korkutuyor

352

NFC özelliği akıllı telefonlarda bir süredir kullanılıyor ancak şimdi buna dair yeni bir açık keşfedildi. Android işletim sistemli cihazlarda kendisini göstermekte olan bu açık büyük tehlikelere yol açabilmekte.

NFC ile ödeme özelliği aktif olduğunda bir mağazada kredi kartı kullanmadan işleminizi kolay bir şekilde halledebiliyorsunuz. Temassız ödeme,  güvenlik sorunları nedeniyle ise büyük sorunlara yol açabiliyor.

Normalde NFC özelliğiyle alış veriş yapıldığında cihaz  bildirim ile kullanıcıya uyarı göndermekte. Sistem NFC ile APK dosyası yollandığında da benzer bir şekilde çalışmakta fakat bir güvenlik araştırmacısı, Android 8 Oreo ve sonraki sürümlere sahip Android akıllı telefnolarda APK dosyası gönderilirken kullanıcılara herhangi bir bildirim sunulmadığını keşfetti.

Android güvenlik modelinde, Play Store dışındaki uygulama yükleme işlemleri güvenilir olmayan sınıfında. Bildirim özelliğinin sunulmuyor olması ise güvenlik modeline tezat bir işlem yapılabileceğini göstermekte.

Sorunun çözümü var mı?

Kullanıcılar bu sorundan kurtulmak için telefonlarındaki NFC Beam özelliğini kapatabilir. Böylece sorundan arınılabilir.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.