AMD , Intel’e Karşı Uzun Yıllar Sonra Önemli Bir İlki Başardı

79

Intel ile AMD arasında bilgisayar kategorisinde CPU pazarı hususunda büyük bir rekabet olduğunu biliyoruz. Son on yıllık sürece baktığımız zaman bariz bir Intel hakimiyeti söz konusuyken son zamanlarda AMD’nin önemli atılımlar yaptığını ve pek çok konuda Intel’i geride bıraktığını görüyoruz. Bu durum hisse fiyatlarına da büyük oranda etki etti.

Gelen son bilgiler AMD’nin hisse fiyatının anlık olarak Intel’in hisselerini geçmeyi başardığını gösteriyor. Elbette sürekli değişkenlik gösteren hisse fiyatları söz konusu ancak yine de AMD’nin 2006 yılından bu yana ilk defa Intel’in hisse fiyatını aşmış olduğunun altını çizmek gerekiyor ve dikkat edilmesi gereken merkez unsur da bu. AMD, 61,79 Dolar hisse fiyatı ile Intel’in 61.57 Dolar olan anlık hissesini geçmeyi başardı ve böylece uzun yıllar sonra bir ilgi gerçekleştirdi.

Elbette genel piyasa değerine baktığımız zaman Intıl şirketinin 260 milyar dolar ile AMD’ye karşı büyük bir üstünlüğü olduğunu biliyoruz ancak AMD’nin Ryzen serisi ile ortaya koyduğu işlemci tarafındaki önemli başarılar devam ettiği taktirde pek çok önemli değişiklikle daha karşılaşabiliriz.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.