Android Akıllı Veri Tasarrufu Ne İşe Yarar Nasıl Açılır?

114

Yeni yazımızda Android veri tasarrufunun ne işe yaradığına, nasıl aktif hale getirilebileceğine sizler için değindik.

Mobil alanda en yaygın işletim sistemi olan Android, akıllı veri tasarrufu fonksiyonuyla kullanıcılara internet kullanımları konusunda önemli bir kolaylık sağlamakta.

Akıllı veri tasarrufu ne işe yarıyor?

Akıllı veri tasarrufunu aktif hale getirdiğiniz zaman uygulamaların arka planda veri gönderip almasını engelliyorsunuz. Uygulama verilerini sınırlandırarak böylece mobil veriyi daha tasarruflu bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu özellik kotalı kullanıcılar için oldukça mühim. Özellikle sosyal medya uygulamalarının arka planda çok fazla veri döndürdüğü düşünüldüğünde oldukça işe yarayabilir.

Akıllı veri tasarrufu nasıl açılır?

İlk olarak telefonunuzda Ayarlar ekranını açın ve oradan Kablosuz Bağlantı ve Ağlar kısmına girin. Açılan bölümde Veri Kullanımı yazısına dokunun ve akabinde Akıllı Veri Tasarrufu Kapalı yazan kısımda Kapalı yazısının üzerine dokunun.

Akıllı Veri Tasarrufu yazısının yanında yer alan çentiği açık hale getirin. Bunu yaptığınız zaman Android işletim sistemi mobil verinizin daha tasarruflu bir şekilde kullanılmasını sağlamış olursunuz.

Akıllı veri tasarrufunun sahip olduğu özelliklerden birisi de özel uygulama ayarları yapabilmenizdir. Yukarıda bahsettiğimiz ekranın içerisinde bir uygulama listesi de sizi karşılar. O listeden hangi uygulamaların akıllı veri tasarrufu kapsamında sınırlandırılıp sınırlandırılmayacağını seçebilirsiniz.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.