Android Pie Kullanım Oranına Dair Yeni Veriler Ortaya Çıktı

164

Android Pie işletim sistemi hali hazırda Android’in en güncel sürümü ancak yakında Android Q çıkacağı için eskiyecek. Fakat buna rağmen tam anlamıyla yaygınlaşamadığını söyleyebiliriz.

Ortaya çıkan yeni verilen Android 9.0 Pie sürümünün tüm Android ekosisteminde yalnızca %10.4 kadar paya sahip olduğunu gösteriyor. Yani Pie işletim sistemi dağıtımının üzerinden dokuz aylık bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz yalnızca %10.4 kullanım oranına ulaşabildi. Elbette bu çok düşük gözüküyor ancak kullanım oranını hesaba katarken artık güncelleme desteği almayan ve hala aktif olan milyonlarca telefonu da hesaba katmak gerekiyor. Teknoloji trendine göre hesaplama yapıldığı zaman ise oranın daha tatminkar seviyelere çıkabileceğini söylemek mümkün. Ancak bu göz önüne alınsa bile hala yeterli değil.

Android Q işeltim sisteminin kararlı sürümünün çıkmasına yaklaşık üç aylık bir zaman dilimi kaldı. Bu kalan süre zarfı içerisinde Pie işletim sisteminin daha fazla yaygın hale gelmesi gerekiyor. Ancak genel kullanım oranında kalan süreçte %20 seviyesinin üzerine çıkması bir hayli zor gözüküyor.

Android kullanım oranlarında en fazla pay şu an için Android Oreo işletim sisteminin. Şu an akıllı telefonların %28.3 kadarında Oreo işletim sistemi yüklü. Onu %19.2 ile Android Nougat işletim sistemi takip ediyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.