Android Tarafındaki Kamera Açığı Ürkütüyor

145

Akıllı telefonlarda yaygın olarak yer verildiğini gördüğümüz kamera yazılımları, bazen bazı sorunları da beraberinde getirebiliyor. Yazılımlar için gerekli güvenlik aşamalarından geçilmediğinde, tespit edilemeyen açıklar olduğunda veyahut kamera yazılımının kendisini geliştirebilecek fonksiyonlardan yoksun olduğunda bazı güvenlik sorunları da ortaya çıkabiliyor.

Samsung şirketi yeni bir güvenlik açığıyla gündeme geldi. Galaxy akıllı telefonlardaki kamera uygulamasında büyük bir güvenlik açığının bulunduğu ortaya çıktı. Checkmarx güvenlik şirketi tarafından yapılan açıklamada Android işletim sisteminde saldırganların, telefonların kamerasını kontrol altına alabilecekleri bir açıktan yararlandığı belirtildi.

Söz konusu güvenlik açığının Google’ın Pixel akıllı telefonları ve kamera uygulamasından kaynaklandığı iddia edilirken Samsung’un Galaxy modelleri de dahil olmak üzere diğer telefonlar bu açıktan yoğun olarak etkilenmekte ancak Samsung ve Google’ın ortak bir çalışma sergileyerek açığı giderdiğini de belirtmek gerekiyor. Ancak açık CVE-2019-2234 kod adıyla diğer Android telefonlarda hala mevcut. Yeni güvenlik güncellemeleriyle bu açıktan kurtulmak mümkün olacak. Fakat yeni güvenlik güncellemesi almayacak olan Android telefonlar risk altında kalmaya devam edecek.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.