Android Telefonda Google Takibini Engelleme Yöntemi

92

Google, Android işletim sisteminde konum bilgisini kapalı hale getirmiş olsanız bile iyi bir kontrol sağlamadığınız taktirde aslına bakarsanız siz farkında dahi olmadan verilerinizi oluşturur ve depolar. Bunun önüne geçebilmek için Google takibini durdurmanız, uygulama etkinliğini pasif hale getirmeniz lazım. Bunun için Google hesap ayarlarından veri bölümüyle alakalı değişiklik yapmalısınız.

İlk olarak akıllı telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin ve Google yazısını bulup dokunun. Ardından  Google Hesabınızı Yönetin butonuna dokunun ve açılan bölümden  Veri ve Kişiselleştirme sekmesine dokunun.

Açılan veri ve kişiselleştirme sekmesi içerisinde Etkinlik Kontrolleri şeklinde ek bir menü bulunuyor. Bu menünün içerisinde yer alan Web ve Uygulama Etkinliği varsayılan ayar olarak aktiftir. Bunun üzerine dokunup Duraklatıldı şekline getirerek artık web ve uygulama etkinliklerinizin Google tarafından takip edilmesini engelleyebilirsiniz.

Yine aynı bölümde alt kısımda bulunan Konum Geçmişi bölümünü de duraklatarak Google’ın konumunuza dair verileri depolamasını da önleyebilirsiniz. Eğer söz konusu verilerin depolanması sizi rahatsız etmiyorsa ve hatta işinize yarıyorsa o halde ilgili menüden yapmanız gereken bir işlem de yoktur.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.