AOC C27G1 Monitör İncelemesi

534

Oyuncular için ürettiği monitörlerle bilinen AOC, C27G1 monitörünü de piyasaya sürmüştü. Bu incelememizde AOC’un bu monitörünü masaya yatırdık.

Monitör oyuncular için özel olarak geliştirildi ve bir oyuncunun ihtiyacı olan genel itibariyle standart özelliklerin tümüne sahip. VA paneli bulunan monitör, Full HD klasmanında olup en üst çözünürlüğü 1920x1080p. Cihazın ekranı ise C27G1 isminden de anlaşılabileceği üzere 27 inç. Monitör, 1 ms tepki süresi ve 144 Hertz yenileme hızı gibi iddialı özelliklere sahip.

Son yıllarda oyuncu monitörlerinde kavisli tasarım olmazsa olmazlar arasına girmeye başladı. Bu durumun farkında olan AOC, C27G1 modelinde kavisli tasarım yapısına yer veriyor. Ürünün hem kavisli hem 144 Hertz görüntü sunması oyunun daha fazla içinde hissetmenizi sağlıyor.

Cihazın AMD FreeSync desteği de bulunuyor. Böylece oyunlarda daha da akıcı bir deneyim yakalayabiliyorsunuz. Uyumlu bir grafik kartıyla kullandığınız taktirde monitörün sahip olduğu FreeSync desteğini aktif edebilirsiniz. Ürün 144 Hz yenileme hızıyla 30 – 144 Hertz arasında FreeSync ile kullanılabiliyor.

Monitörde güç girişi, 1 adet Display Port ve VGA girişi, 2 adet de HDMI girişi bulunmakta olup monitör kulaklık girişine de sahip. Ancak USB girişinin bulunmaması bu noktada bazı kullanıcılar için sıkıntı olabilir. Ürünün dahili hoparlörünün bulunmadığını da belirtelim. Bu da yine pek çok oyuncu açısından bir dezavantaj olarak kabul edilebilir ancak yine de monitörlerdeki dahili hoparlör zaten bir oyuncu için , daha doğrusu yüksek ses kalitesi isteyen bir oyuncu için kafi gelmeyecektir.

Cihazın teknik özelliklerini bir tarafa bırakıp tasarımsal özelliklerini ele aldığımızda 3 kenarında da yer alan ince çerçeveler gözümüze çarpıyor. AOC, oyuncu monitörlerinde genel itibariyle kırmızı ve siyah çizgili tasarımlar kullanıyor ve bu durumun AOC C27G1’de de devam ettirildiğini ifade etmek gerekiyor.

Üründe ince çerçevelere yer verilmesi kaba bir görünümden kurtulmasını sağlıyor. Ürün aynı zamanda olduğu yere iyice tutunabiliyor ve böylece monitörün sabit kalmasına yardımcı oluyor. Özellikle sağlamlık konusunda takıntısı bulunan oyuncular için ürünün olduğu konuma iyice tutunup sabit kalabilmesi önemli bir husus. Aynı zamanda cihaz ideal dönüş değerlerine de sahip. Gerek yukarıya aşağı gerek sağa sola kolayca döndürebiliyorsunuz. Bu ayarlama imkanları pek çok monitörde bulunmamakta. Bu açıan bir AOC C27G1 kullanıcısının avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün yüksekliğini de ayarlamanız mümkün. 130 mm yükseltme yapabiliyorsunuz. Üründe yer laan tuş takımı standart menü tuş takımı olup analog tarzı tek tuşlu bir yapısı bulunmuyor. Monitör ekranı yanı zamanda Türkçe dil desteğine de sahip. Böylece dil sıkıntısı çekmeden işlemlerinizi yapabiliyorsunuz.

178/178 derecelik görüş açısı sunan monitör 16.7 milyon renk havuzuna sahip olup 250 cd/m2 parlaklık değeri sunmakta. Bu parlaklık oranının tek ekran için ideal, çift ekran için ise düşük kaldığını belirtelim. 80M:1 dinamik, 3000:1 statik kontrast değerleriyle gelen monitör %102 RGB renk doğruluğu sunuyor. Görünüm itibariyle oldukça canlı gözüktüğünü, renklerin iyi bir şekilde oyuncuya aktarıldığını ifade etmek gerekiyor.

Ürün, yapılan oyun testlerinde oldukça iyi bir deneyim sundu. Oyundaki hemen hemen her detayı oyuncunun yakalamasını sağlıyor ve hızlı bir panelinin bulunması diğer oyunculara karşı önemli bir avantaj sağlıyor. Performans tarafında Full HD oyunculuğun ihtiyacı olan yeteneklere sahip.

Ürün A sınıfı tüketim sınıfına ait olup az enerji tüketiyor. Monitörün AOC Flicker – Free özelliği bulunuyor. Böylece göz yorgunluğuna karşı etkili bir koruma sağlamakta. Hem titreşimi engelliyor hem de ışık seviyelerini ayarlayarak cihazın gözünüzü standart moda nazaran daha az yormasını sağlıyor.

AOC C27G1 genel itibariyle yüksek performans sunan.zarif ve şık bir tasarıma sahip olan, Full HD oyunculuk için ihtiyaç duyabileceğiniz özellikleri içerisinde barındıran, gerek FreeSync desteği gerek düşük gecikme süreleriyle tam bir oyuncu monitörü.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.