Apple, Çin Hükümetinin İsteğiyle Kaldırdığı Uygulama Nedeniyle Tepki Çekti

151

Teknoloji dünyasında ünlü markalardan biri olan Apple, kendisine has sanal marketlere sahip olup bu sanal marketlerde hangi uygulamaların kullanılacağını da seçebiliyor. Apple, bu zamana kadar App Store’da HKmap.live isimli bir uygulama bulunduruyordu ancak bu uygulama kaldırıldı. Uygulamanın kaldırılma sebebi ise Apple’ın bu eyleminin hemen dünya gündemine oturmasına neden oldu.

Apple, Çin hükümetinin isteği üzerine App Store üzerinden HKmap.live uygulamasını, kamu güvenliğini tehdit ettiği yönündeki görüşe onay verdiği için kaldırdı. Tim Cook bu doğrultuda bir açıklama yaptı. Açıklamasını bir mail aracılığıyla yazan Tim Cook, bu hususta Apple çalışanlarına bir mail de gönderdi ve durumu izah etti.

HKmap.live uygulaması, Çin’de protestocuların polislerin yerini işaretlemek için kullandığı bir yazılımdı. Dolayısıyla kamu güvenliğini riske attığına yönelik bir düşünce oluştu ve Apple, kendisine yapılan baskının da etkisiyle uygulamayı mağazasından uzaklaştrmış oldu.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.