Apple Eski iPhone Modellerinin Performansını Düşürdüğünü Kabul Etti

372

Apple cephesinden gelen açıklamada eski bazı iPhone modellerindeki performans düşüşünün sebeplerine değindi. Apple, teknoloji basınının epey dikkatini çeken bir bilgi verdi.

Apple tarafından yapılan açıklamada eski iPhone modellerinin CPU kırpma işlemine maruz kaldığı doğrulandı. Bu, daha sonra eklenen güncellemeler ile oldu.

Zaman zaman bazı iPhone modellerinde meydana gelen teknik problemler güncellemelerle gideriliyordu. Peki bu güncellemelerin içeriğini tam anlamıyla merak ettik mi? İşte Apple, güncelleme ile ilgili detayları paylaştı. Eski iPhone modellerindeki performans düşüşünün nedenini cihazların işlemcisini kırpması olarak açıkladı. Bunu kasten yaptığını belirten şirket, gerekçe olarak batarya performansını gösteriyor.

Telefon daha az güç harcıyor ve batarya daha rahat çalışıyor. CPU kısılmasının nedeni bu. Fakat CPU bir akıllı telefon için en önemli donanımlardan olduğu için kırpıldığında ciddi bir performans düşüşü olabiliyor.

Lityum lion piller çeşitli kapanma problemlerine neden oluyor. Bununla ilgili olarak aşırı sıcak ortam veya aşırı soğuk ortamda meydana gelen kapanmaları da duymuşsunuzdur. Bu durum güncelleme ile çözülüyor fakat güncellemelerde CPU kırpılıyor.

Editör yorumu:

Bataryalar zaman içerisinde eski etkinliklerini yitirirler bu doğru fakat Apple tarafından sırf bu yüzden güncellemeler sırasında donanımların gücünün kısılması pek iyi niyetli olarak algılanabilecek bir durum değil. Sonuç itibariyle pil değiştirilebilir bir ürün. Apple’ın bu tutumu daha çok bir pazarlama stratejisi olarak düşünülebilir.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.