Apple, Eski iPhone Telefonları Bilerek Yavaşlattığından Tazminat Ödeyecek

82

Apple, eski iPhone telefonlarını bilerek yavaşlattığı gerekçesiyle açılan bir davayı kabul ederek dikkat çekti. Apple, yüklü bir tazminat ödemeye mahkum edildi. Detaylar haberimizde…

Apple hakkında geçtiğimiz dönemde epey ilginç bir iddia ortaya atılmıştı. İddiaya göre Apple şirketi eski iPhone marka akıllı telefonları bilerek yavaşlatmakta idi Bundaki amaç ise kullanıcıların eski iPhone telefonlarını yenileriyle değiştirmek zorunda kalmalarını sağlamak idi.  Apple, ilk etapta yavaşlatma nedenine dair iddiaları reddetsede Fransa’da bu hususla ilgili hakkında dava açıldı ve Fransa Rekabet Politikası Genel Müdürlüğünce açılan davayı, son bilgilere göre kabul etmek durumunda kaldı. Apple netice itibariyle 25 milyon Eruo tazminat ödemeye mahkum bırakılarak şirket, iPhone modellerini yavaşlattığını kabul etmiş ancak bunu cihazların ömrünü uzatmak için yaptığını da ifade etmişti.  Fakat görünen o ki Apple’ın savunması yeterli gelmedi ve şirket davayı kabul etmek durumunda kaldı.

Apple’ın ürünlerin elektronik bileşenlerini korumak adına eski cihazların beklenmedik bir şekilde kapanmasına neden olduğu bilinmekteydi. Öte yandan Apple’ın eski popüler telefonlarından iPhone 6, iPhone SE telefonlarında güncellemeler sunarak batarya performansını iyileştirdiği de biliniyordu. Apple, hali hazırda eski telefonlarını yavaşlatma işlemini sürdürmekte olup, iPhone 8 Plus ve ondan önceki iPhone akıllı telefonlarındaki yeni güncellemeler her geçen gün telefonların daha da hantallaşmasına sebep oluyor. Yine de Apple, yeni modellerinde daha gelişmiş yazılım ve donanımlar kullanması sebebiyle performans  üzerindeki etkinin daha az gözükebileceğini vurgulamakta.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.