Assassin’s Creed 3 İnceleme

2407

Assassin’s Creed 3 oyun inceleme makalesi… Assassin’s Creed serisi Amerika topraklarına yolculuk ediyor.

Hikaye

Serinin bu oyunu, ilk etapta bir tapınakçıyı yönetmemiz ile bir ilk olma özelliğini taşıyor. İlk olarak Haytham isimli bir tapınakçıyı, ardından da suikastçi oğlu Connor’ı yönetiyor.

Connor içerisinde intikam ateşi yanan çok yetenekli bir suikastçidir. İngilizlerin yaşadığı toprakları işgal etmesine karşı savaşmaktadır.

 Grafik ve Ses

AAA sınıfı bir oyun olan Assassin’s Creed 3, piyasaya sürüldüğü yılın teknolojisi ele alındığında grafiksel anlamda kaliteli bir yapım. Genel olarak grafik ve ses kalitesi anlamında kullanıcıya istediğini verebiliyor. Oyun sırasında güzel manzaralar, gerçekçi ses efektleri sizleri bekliyor.

Oynanış 

Dövüş sistemine eklenen yeni sinematikler oldukça başarılı. Aynı zamanda dövüştüğünüz asker tiplerinden bazıları sizi zorlayabiliyor.

Karşı atak sistemi bu oyunda da mevcut. Birisi size saldıracağı sırada bloklayıp onu öldürebiliyorsunuz. Bunun için doğru zamanda fareyi kullanabilmeniz önemli.

Oyunda ağaçlar dahil pek çok yapının üzerine tırmanabiliyorsunuz. Önceki oyunlardaki gibi yine tırmanış kontrolleri sizi yormayacak düzeyde pratik.

Ateşli silahınız, okunuz, baltanız olabiliyor. Aynı zamanda marketlerden kılıç, mermi gibi çeşitli envanter öğeleri satın alabiliyorsunuz.

Oyun içerisinde pek çok yan görev bulunuyor. Bu yan görevler her ne kadar iştahı kesemeyecek kadar kısa olsada renklilik katıyor.

Bu oyunda serinin bir ilki daha yaşanıyor. Gemileri yönetip diğer gemilerle savaşabiliyorsunuz. Bu sistem her ne kadar çok gelişmiş olmasada Black Flag’e zemin hazırlıyor. Bu yönüyle büyük önem teşkil ediyor.

Oyun size çok büyük bir dünya sunuyor. Harita üzerinde Boston, New York, Vahşi Doğa gibi pek çok bölgeye gidebiliyorsunuz. İsterseniz ağaçtan ağaca tırmanarak hayvanları avlayabilir isterseniz de şehirlerin içerisinde vakit geçirebilirsiniz.

Oynanış sırasında epey komik bazı oyun hataları meydana geliyor. Bunlar bazen sinir bozucu da olabiliyor.

Yapay zeka zayıf. Askerler sizi ayak seslerinizden farkedemiyor. Oluşan olaylara karşı gerçekçi tepkiler veremiyorlar. Dövüşler sırasında darbe almak için sırasını bekleyen dublörler gibiler. Ayıp olmasın diyerek arada bir ateş edip kılıçla sizi yaralamaya çalışıyorlar.

Oyunun ana hikaye süresi fena değil. Uzunluğu ideal boyutta. Ana görevler zaman zaman epey sıkıcı iken zaman zaman oldukça zevkli ilerliyor .Görevler sırasında pek çok sinematik de var. Böylece kullanıcı görsel şölen yaşayabiliyor.

Oyunda çıraklarınız olabiliyor. Bunları zor durumlarda kullanabiliyorsunuz. Yan görevleri yaparak çırak edinip arttırabiliyorsunuz.

Hızlı seyahat kullanabiliyorsunuz. Özellikle çok uzak noktalara giderken çok işe yarıyor. Ancak hızlı seyahati kullanabilmek için özel seyahat simgelerini kullanmanız gerekiyor.

Sonuç

ttc puanı: 6.2 / 10

Güzel bir oyun. Fakat çok yüksek bir puan alacak kadar başarılı değil.

Öne çıkan artıları: Gemi savaşları, oynanışta yenilikler, ilkleri yaşatması, dikkat çeken ve hızlı akan hikayesi ile oynamaya değer.

Öne çıkan eksileri: Yapay zeka istenen düzeyde değil bu yüzden de oyun fazla kolay. Yan görevler yetersiz. Hikaye çok iyi aslında ama anlatımı zayıf ve oynarken hikayeyi kaçırdığınız pek çok nokta oluyor. Pek çok oyun hatası mevcut. Bazen oyun hataları oyunda ilerleyememenize bile neden oluyor ve bu gibi durumlarda haliyle oyunu yeniden başlatmak zorunda kalabiliyorsunuz. Spoiler vermemek amacıyla bazı kısımlara değinmeyeceğiz fakat kritik bazı bölümleri yersiz uzunlukta ve aşırı sıkıcı.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.