Assassin’s Creed Serisinde Oyuncuların Benimseyemediği 3 Oyun

68

Assassin’s Creed serisi dahilinde bu zamana kadar çok fazla oyun piyasaya sürüldü. Bunlardan bazıları kendilerini kabul ettirmeyi başarırken bazı oyunlar da tam aksine serinin oyuncularını kendisinden uzaklaştırdı. Elbette bu göreceli bir husus. Seri dahilinde bu bahsedeceğimiz oyunlar şahsen benim oldukça sevdiğim oyunlar. Yalnızca AC Unity hariç. O halde söze Assassin’s Creed Unity ile ilgili başlayalım.

Assassin’s Creed Unity

Bu oyunun fragmanı ilk tanıtıldığı zaman en fazla dikkatimi çeken oyunlardan biri oldu. Fragman muazzam gözüküyordu. Fragmanda görülene göre Fransız İhtilali’nde suikastçi kardeşliğimizin büyük etkisi olacaktı. Daha önceki Assasin’s Creed serisi oyunlarında bireysel hareket ediyorduk. Ekip çalışması bazı dokunuşlar haricinde ana karakterler bazında yoktu. Fragmana göre birden fazla ana karakteri yönetme gibi bir durum söz konusuydu veyahut ben öyle anlamıştım.

Merak edenler için o fragman:

Assassin’s Creed Unity çıkış yaptıktan sonra oyuncuların pek çoğu için hayal kırıklığına neden oldu. Fragmandaki kadar etkin hissedemiyorduk. Fragmana göre birden fazla karakteri yönetebileceğimiz gibi bir durum söz konusuydu ve Fransız İhtilali savaşlarında çok büyük bir rol oynayacak, halkın isyanını destekleyecek ve onlarla birlikte rakibe karşı çarpışacaktık. Ancak gel gör ki hikaye tamamen farklı yönlerle ele almıştı konuyu. Elbette hikaye tarafına spoiler olmaması için çok değinmemek gerekiyor ancak söyleyebileceğim en belirgin şey oyunun çok fazla fantastik ögeye yer vermeye başlaması ve beklentilerin altında bir hikayeye sahip olması idi. Ana karakter de kendisini benimsememize engel oluyordu. Onun da suçu yoktu çünkü o şekilde üretilmişti. Lakin bir türlü benimsenemedi kendisi. Gerek hikaye, gerek oyundaki ana karakter oyuncuların bağrına basabilecekleri türden, seriye yakıştırabilecekleri türden değildi. Her şeye rağmen Unity, sahip olduğu güçlü grafiklerle döneminin en iyi grafiklere sahip oyunlarından biri oldu. Günümüzde dahi hala geçerliliğini koruyan çok iyi grafiklere sahip.

OKU:  Assassin's Creed Odyssey sistem gereksinimleri belli oldu

Assassin’s Creed Black Flag

Aslına bakarsanız bu oyun, korsancılık temasına sahip kaliteli bir oyun konusunda açlığı gideren harika bir eser. Ancak Assassin’s Creed serisine uygunluğu her zaman tartışma konusu oldu. Pek çok oyuncu büyük eleştirilerde bulundu çünkü bunun bir suikastçilik oyunu olmadığını düşünmekte, korsancılık temasının çok fazla göz önünde olduğunu hissetmekteydiler. Netice itibariyle oyuna büyük bir kitle hep şüpheyle baktı ve bir türlü benimseyemedi. Bu nedenle Black Flag oyununa en sevdiğim yapımlardan biri olmasına rağmen bu listede yer verme gereği duyuyorum. Bence de pek çok noktada seriden uzaklaşan bir oyun ve oyuncuların tam anlamıyla benimseyememesi gayet normal.

Assassin’s Creed Rogue

Bu oyun da tıpkı Black Flag gibi deniz savaşları üzerine, korsancılık üzerine yoğunlaşan bir yapım. Bu yüzden de serinin doğasına uygun olmadığını düşünen çok fazla oyuncu var. Aynı zamanda oyunda ekstra bir durum var ki onu da bahsetmem spoiler olacaktır. Ancak oyunun bu listeye dahil olmasındaki temel nedenlerden biri bu olduğundan bahsedeceğim. Eğer hala Rogue oynamadıysanız, oynamayı düşünüyorsanız yazınının devamını okumayın: Rogue oyununda ana karakterimiz taraf değiştiriyor ve seri genelinde ilk kez taraf değiştiren bir karakteri yönetiyoruz ve bu kez suikastçileri öldürmeye başlıyoruz. Bu durumda oyunun algısı ve mantığı değişiyor. Bir yandan empati yapmamızı ve farklı bir oyun deneyimi yaşamamızı sağlıyor ancak genel itibariyle serinin anatomisinden uzaklaştığını söylemek mümkün. Çünkü AC serisinde bu oyuna kadar ki çıkan tüm oyunlarda Tapınakçıların zulümlerini görüp onlara karşı, halkı koruyarak savaştık ve oyundan zevk almamızı sağlayan önemli etkenlerden biri buydu. Özellikle bir oyuna anlam yükleyenler Tapınakçıları çoktan rakipleri olarak görüp savaşmaya başlamıştı bile. Lakin gelin görün ki bu kez taraf değişikliği yapıp suikastçilere karşı savaşmamız gerekiyordu. Bu durum pek çok oyuncunun Rogue yapımını benimseyememesine neden oldu. Bunda az önce de bahsettiğim deniz savaşlarının çok fazla olmasının da etkisi vardı ve aynı zamanda karakter de oyunculara genel olarak itici ve soğuk geliyordu.

OKU:  Ubisoft'un Yaptığı Kampanya ile Rainbow Six Siege Ücretsiz Oynanabilecek

Yazımızı sonlandırırken, sizin benimseyemediğiniz üç AC oyunu varsa aşağıda belirtmenizi rica edeceğim. Hemen yorum kısmından bize gönderebilirsiniz.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.