Astronotlar Yeni Buluş Sayesinde Daha Güvenli Olacak

516

Astronotlar artık eskisine göre daha güvenli olacak. Astronotların uzay boşluğunda kaybolmaları engellenecek.

Astronotlar uzay boşluğunda kaybolma riski ile çalışırlar. Yönlerini tayin edebilmeleri konusunda iradeye sahiptirler ve yanlış tercihleri nedeniyle ölebilirler. Netice itibariyle astronotların yanındaki oksijen miktarı bir nevi ölüm kalım süresini temsil eder.

Bilim adamları, astronotların bu konuda yaşadığı sıkıntıları giderebilmek amacıyla önemli bir buluşa imza attı ve bu konuda patent başvurusu yaptı. Yönünü tayin edemeyen astronotların otomatik olarak gemiye ulaştırılabilmeleri için tasarlanan bir teknoloji ortaya çıkarıldı. Astronot, bu tür sıkıntılarla karşılaştığında buton yardımıyla ana gemiye dönebilecek.

Çalışmalar sürüyor

Söz konusu teknoloji ile ilgili olarak çalışmalarını sürdüren bilim adamları, projenin hayata geçmesi amacıyla bazı pürüzleri de gidermek durumunda. Bu çalışmaların Draper tarafından ortaya çıkarıldığını ve NASA tarafından desteklendiğini de belirtelim.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.