Asus ROG Strix RTX2070 grafik kartı hakkında bilmeniz gerekenler

1645

ASUS yıllardır ROG Strix serisi ile grafik kartları için üç fanlı güçlü soğutma sistemleri sunuyor. Referans modellere nazaran biraz daha yüksek bir performans elde edilebilen ROG Strix serisinde bu kez RTX2070’e odaklanıyoruz.

ASUS ROG Strix RTX2070 grafik kartı, geçtiğimiz aylarda tanıtıldı. NVIDIA GeForce serisinin yeni mensubu olan bu kart, Ray Tracing teknolojisini içerisinde barındıran bir oyun canavarı.

Yeni RTX2070 grafik kartı bilindik kutusu ile geliyor. Kutuyu açtığınızda ASUS yazılı premium zarf sizi karşılıyor. Kutunun içerisinden güç bağlantısı, pin kablosu ve kablolama amaçlı kemerler çıkyıor.

8 GB GDRR6 belleğe, 2304 CUDA çekirdeğine, 1410 MHz çekirdek stok hızına sahip olan RTX2070, overclock uygulandığı taktirde 1620 Mhz’yi rahatça görebiliyor. Bu bahsettiğimiz overclock, garanti kapsamından ayrılmadığınız, ASUS tarafından size bir yazılım ile imkan tanınan overclock oranıdır. Dolayısıyla siz bu kartı herhangi bir risk barındırmadan overclock modunda 1620 Mhz hızında çalıştırabilirsiniz. Öte yandan RTX 2070 Fonder Edition modelinin hız aşırtma ile 1700 MHz seviyelerine çıktığını da ifade etmek gerekiyor.

RTX2070 grafik kartı genel olarak 2K düzeyinde ultra çözünürlüklerde oyun oynamak için geliştirilen bir kart. Bu 4K deneyimi yaşatamayacağı anlamına da gelmesin. Kartı 4K ayarlarda da kullanabilmeniz mümkün zira 1440p ayarlarda ultrada birkaç oyun hariç her oyunda 60 ve üzeri FPS’in çok rahat bir şekilde alındığını belirtelim. Hariç tuttuğumuz oyunlardan biri ise Assassin’s Creed Odyssey. Zira bu oyun grafik kartlarını epey zorlamakta ve Ultrada AF 16X ile açtığınızda 60’ın altına inebildiğini görüyorsunuz. Öte yandan uzun yıllar önce çıkmış olmasına rağmen Crysis 3 oyunu testleri ütopik testler olarak kabul edilir ve bu oyunu da yine hariç tuttuğumuzu belirtelim. Ancak genelleme yaptığımız zaman 2K ultra ayarlarda oyunları 60 FPS üzerinde rahatlıkla oynatabilir ve yine pek çok güçlü oyunu da 4K yüksek grafik ayarlarında akıcı bir şekilde oynatacaktır.

ROG Strix RTX2070, seride alışmış olduğumuz tasarım hatlarını ve keskinliğini koruyor. Kartı kullanabilmek için büyük bir kasaya ihtiyacınız olduğunu da ifade etmemiz gerekiyor. Zira kart uzun ve geniş. Aynı zamanda oldukça ağır olduğunu da söyleyebiliriz.  ROG Strix 2070 modelinin üzerinde herhangi bir DVI portu bulunmuyor. İki adet HDMI, iki adet DisplayPort bulunmakla birlikte Type-C bağlantı arayüzü desteği sağlanıyor.

2304 CUDA çekirdeği barındıran RTX2070, boost modunda 1845 MHz hızına çıkabilmekte. Bu boost hızının referans hıza göre 225 MHz kadar hız farkı yaşattığını söyleyebiliriz. ROG Strix serisinden alışmış olduğumuz sessiz çalışma prensibi bu kartla da devam ediyor. Üzerinde üç fan olmasına karşın sessiz çalışmayı başaran kartın fanları, sıcaklık 55 dereceye dayanmadığı taktirde çalışmıyor. Fanların IP5X sertifikası bulunuyor ve bu sertifika toz geçirmeye karşı korumalı olduğu anlamına geliyor.

ASUS ROG STRİX RTX 2070 Fiyatı Ne Kadar?

Gelelim bu kaliteli donanımın fiyatına… ASUS ROG Strix RTX 2070 şu an Vatan Bilgisayar’da 4.931.34 TL’den satılıyor. Hepsiburada Üzerindeki fiyatı ise ekstra indirimler sayesinde 4.149.54 TL’ye indi. Başka platformlarda da farklı fiyat skalalarında satıldığını görebilirsiniz.

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.