Asus Strix GTX 1060 ile Strix RX 480 Karşılaştırması

3809

Asus Strix grafik kartlarının soğutma sisteminde üç fan kullanılmaktadır ve diğer soğutma çözümlemelerine göre çok daha uzun olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu yüzden söz konusu kartları kullanabilmek için geniş bir kasaya sahip olmak gerekir. GTX 1060 NVIDIA, RX 480 ise AMD imzasını taşımaktadır.

Asus Strix GTX 1060 6 GB ile Asus Strix RX 480 8 GB grafik kartlarınını karşılaştığımızda ortaya çıkan sonuç GTX 1060 6 GB’ın biraz daha yüksek performans göstermesidir. Özellikle OC kapasitesinin daha yüksek olması dikkat çekici bir husustur.

Yapılan test 1440p çözünürlük için geçerli olup grafik kartlarını zorlayabilecek düzeydeki oyunlardan yola çıkarak hazırlanmıştır.  Videoda aynı zamanda iki kartın boşta ve tam yükteki sıcaklık değerleri de ifade edilmiştir:

Ancak elbette Strix RX 480’in de biraz daha performansı olduğu oyunlar da bulunmaktadır. Özellikle Vulkan ve DX 12 göz önüne alındığında bu ortaya çıkmaktadır.

Bu iki modelden hangisi tercih edilmeli? Strix GTX 1060 mı yoksa Strix RX 480 mi?

Bu biraz da sizin hangi oyunları oynayacağınıza ve sisteminizin özelliklerine göre değişir. Normalde RX 480 çok ısınan bir karttır ve Sapphire gibi markaların ürettiği Nitro serisi gibi soğutmalar tam olarak iyi performans sunamamaktayken Asus, Strix modellerinde çok üstün bir performans kalitesi sunabilmektedir. Zaten videoda sıcaklık değerlerine baktığınızda da bunu açıkça görebilirsiniz. Sonuç itibariyle iki model de sıcaklık açısından tercih edilebilir kalitededir.

Öte yandan FreeSync, G-Sync gibi teknolojiler de bu iki kart arasından hangisini seçeceğiniz konusunda size fikir verebilir. FreeSync destekli monitörünüz var ise Strix RX 480, G-Sync monitörünüz var ise de Strix GTX 1060 biraz daha iyi bir tercih olacaktır.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.