ASUS Xonar DGX 5.1 İncelemesi

2791

ASUS Xonar DGX 5.1 İnceleme

Asus Xonar DGX, 5.1 destekli ses kartıdır. Giriş segment bir ses kartı olup anakarta monte etmek suretiyle takılır ve kullanılır.  Xonar serisinin DGX modeli olan bu kart, Türkiye’de şu an 150-200 TL arasında satılmaktadır.

Başlıca Teknik Özellikleri

Kartın Dolby Headphone desteği bulunmaktadır. Surround kaliteli ses deneyimi sunabilir.

3 farklı kulaklık AMP kazanım modu vardır.

ASUS GX2.5 ses motoru vardır. Bu motor oyunlarda gerçekçi sesi hedefler.

Dahili kulaklık amplifikatörü bulunmaktadır. Sesin detaylarına inebilir.

C-Media CMI8786 işlemci bulunuyor. İşlemcinin bazı özellikleri kırpılarak kullanılmış.

PCI Express 1x türü bağlantısı vardır.  Çok ince ve ufak bir ses kartı olduğu için kasada yer bulma konusunda pek sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

DGX 5.1 Ses Performans Özellikleri

Output Signal to Noise Ratio : 105 dB

Input Signal to Noise Ratio: 103 dB

Output THD+N at 1 kHz : 0.0025%(-92 dB)

Input THD+N at 1kHz : <0.0022 %(-93 dB)

Ürünü denedik ve denememizin ardından önemli bulgulara ulaştık:

Kağıt üzerinde yazılan özellikler elbette önemli fakat iş asıl uygulama aşamasında belli olur. Özellikle bu tarz elektronik cihazların belli bir deneme süreci olmalıdır ki kullanıcı memnun kalmadığında değiştirebilsin. Bu bağlamda bu tarz alışverişleri e-ticaret sitelerinden yapmanızı öneririz. Çünkü mesafeli satış sözleşmesi gereğince almış olduğunuz ürünü takıp deneseniz bile belli bir süre zarfında geri alma zorunlulukları vardır. Tabii belli koşullar dahilinde… Neyse biz konumuzdan çok uzaklaşmadan incelememizden anektodarımızı paylaşalım. Kartın görünüşü aşağıdaki şekilde:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartın üzerinde yer alan bağlantı noktaları:

Kartı ilk takıp çalıştırdığınızda doğal olarak farkı hemen hissedemiyorsunuz. Kartı taktıktan sonra yazılımını yükleyip bazı ayarlarını yapmanız gerekiyor. Bunu da ASUS resmi sitesinden yapmanızı öneririz.

Yazılımı çalıştırdıktan sonra kartınız için pek çok ses efekti verebiliyorsunuz. Kart, fiyatına göre hem oyun hem müzik anlamında kalitesini hissettiriyor. Müzikler eskisine göre çok daha detaylı ve kaliteli çalıyor. Bunun yanında ses gücü olarak dahili ses yongalarına göre çok iyi iş çıkartarak hoparlörünüzden çıkan sesi arttırabiliyor.

Kartın Dolby teknolojisi filmleri ve oyunları daha gerçekçi yaşamanızı sağlarken, müzik konusunda da istediğiniz ayarlamaları kulağınıza göre yapabiliyorsunuz.

Ses Kayıt Kalitesi

Ses kartları eskiden daha çok müzik üretmek için düşünülürken artık oyunlardan, filmlerden ve müziklerden daha iyi sesler almak amacıyla tercih de ediliyor. Bu durum eskisine oranla çok fazlalaştı. Bu sebepten bu kartta ses kayıt özelliği pek önemsenmemiş olabilir fakat harici bir ses kartı aldıktan sonra dip ses sorunu yaşamayı kimse istemez. İşte sıkıntı burada başlıyor.

Pek çok internet sitesinde bu konu ile ilgili bir yorum yapılmadığını farkettim. DGX bolca önerilmiş fakat bu kartın ses kaydı yapacaklar için hiç uygun olmadığı kimse tarafından ifade edilmemiş. Bu oldukça talihsiz bir olay.  Bu kartta dip ses sorunu var ve işin tuhafı dip ses sorununu engelleyebileceğiniz özel bir ayar sunulmamış.  Dip ses sorununu giderebilmeniz için Realtek tarafından bile ayar sunuluyor fakat Asus bu karta dip ses azaltma ayarı koymayı akıl edememiş ne yazıkki.

Oysa DGX’in üst modellerinde örneğin Xonar U5’in yazılımında dip ses giderici bir ayar bulunuyor. DGX, ses konusunda çok hassas bir kart, güçlü ses kayıt sistemi bulunuyor fakat dip ses sorunu bulunduğu için bir işe yaramıyor. Öte yandan kayıt sırasında zaman zaman bozulmalar meydana geliyor.

Ses kartı üzerinde toplam üç adet mikrofon test ettim ve sonuç bu şekilde dip ses sorunu ile şekillendi.

Sonuç

ASUS DGX 5.1’i alıp almayacağınız kullanım amacınıza bağlı. Eğer ses kaydı amaçlı alacaksanız kesinlikle tercih edilmemesi gereken bir model. Oyun oynayıp film izleyecekseniz ve bütçeniz buna yetiyorsa tercih edilebilecek  bir ses kartı.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.