Avast Mobil Cihazlara Yönelik Araştırmasında Tehlikeli Yeni Uygulamalar Tespit Etti

101

Antivirüs programları arasında köklü bir yere sahip olan Avast uygulaması milyonlarca kişi tarafından beğenilerek kullanılmaya devam ediyor.

Avast, Android’in resmi uygulama marketi olan Play Store üzerinde bazı araştırmalarda bulundu ve bunun sonucunda Play Store üzerinde 50 kadar zararlı reklam uygulaması tespit etti. Bu uygulamaların Filipinler, İngiltere, Malezya, Brezilya, Hindistan gibi ülkelerin kullanıcılarını daha fazla hedef aldığının altı çizildi.

Bu zararlılar Android’in yeni sürümlerindeki arka plan sevis kısıtlamalarını atlayan üçüncü parti kütüphaneleri kullanıp birbirine bağlamakta ve bu şekilde telefonun pil ömrünü azaltıp telefonu yavaşlatmakta. Söz konusu reklam yazılımları bu kütüphanelerden kullanıcıya daima reklam gösterebilmek amacıyla yararlanmakta.

OKU:  700.000 Uygulama Google Play Store'dan Çıkarıldı

İşin asıl kötü tarafı 50 adware yazılımının PlayStore üzerinde 5 bin ila 5 milyon arasında değişen indirme rakamlarına sahip oluşu. Bu da etkilenen kullanıcı sayısının son derece fazla olduğunu gösteriyor. Bu gibi zararlılardan korunabilmek için yapılması gereken şey ise kesinlikle temkinli olmak. Örneğin telefonunuzda her uygulamayı yüklemeyin ve izinlerini iyice bir gözden geçirin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir