Avustralya, Facebook’a Cambridge Analytica Davası Açtı

116

Facebook, Cambridge Analytica skandalının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen hala etkilerini yaşamaya devam ediyor. Cambridge Analytica nedeniyle Avustralya tarafından Facebook’a veri hırsızlığı gerekçesiyle 529 Milyar dolarlık dava açıldı. 2018 yılında büyük bir zarara sebep olan Cabridge Analytica skandalı ile ilgili tek dava açan Avustralya da değil. Facebook bununla ilgili pek çok davayla daha uğraşmak zorunda kaldı.

Avustralya İstihbarat ve Gizlilik Şefi Ngelene Falk, davyala ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamasında Facebook’un varsayılan ayarlarının kişisel bilgilerin ortaya çıkmasını kolaylaştırdığını, bu yüzden de 311.127 Avustralyalı Facebook kullanıcısının verilerinin satılıp politik profil çıkarmak için kullanıldığını düşündüklerini belirtti.

Cambridge Analytica tarafından toplanan Facebook kullanıcılarının verilerinin politik reklamlar yayınlamak amacıyla kullanıldığı öne çıkarılmıştı.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.