Bazı Uygulamaların Ücretsiz Deneme Hizmetlerinden Yararlanırken Dikkat!

294

Günümüzde yazılımsal güvenlik son derece önemli ancak pek çok uygulama bunu hiçe sayıyor. Gerek içerisinde zararlı barındırmalarıyla gerekse zararlı barındırmasalar dahi kullandıkları dolandırıcılık yöntemleriyle kullanıcıları tehdit ediyorlar. Son günlerde Play Store üzerinde de bazı dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan uygulamalar tespit edildi. Bu uygulamaların QR Kod Okuyucu, pusula, hesap makinesi gibi etkinlikleri yerine getiren uygulamalar olduğu ortaya çıktı.

Play Store üzerinde de tespit edilen bazı şüpheli uygulamalar, kullanıcılara deneme sürümü vaadi yapıyor ancak deneme için tanınan süre bittikten sonra otomatik olarak para çekiyor. Örneğin siz bir deneme fırsatıyla karşılaştınız ve denemekten bir zarar gelmeyeceğini düşünerek ücretli bir sürümü kampanya dahilinde ücretsiz olarak denediniz. Süre bitiminde ise hesabınızdan otomatik olarak para çekiliyor. Buna neden olan şey de kredi kartınızdan Play Store üzerine tanımladığınız otomatik ödeme. Dolayısıyla mevcut kredi kartı bilgileriniz kullandığınız uygulama tarafından art niyetli olarak kullanılabilir.

Ücretsiz deneme fırsatı sunuyorsa kredi kartı bilgisine izin vermeyin

Bazen bazı antivirüs uygulamaları da ücretsiz fırsatlar sunuyor ancak bu ücretsiz deneme etkinliklerine katılmak istediğiniz zaman yaptıkları ilk şey sizden kredi kartı bilgilerinizi talep etmek oluyor ve kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz zaman bir anda paranızın çekildiğini görebilirsiniz.  Bizim size önerimiz sizden bunu talep eden güvenilir bir uygulama dahi olsa şüpheyle yaklaşmanız çünkü size ücretsiz deneme fırsatı sunulduysa herhangi bir kredi kartı bilgisi istememeleri gerekir.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.