Bilgisayarın Yavaşlamasına Neden Olan Temel Etkenler

59
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

Bilgisayarınızın iyice yavaşladığını düşünüyorsanız o halde bu makaleye bir göz gezdirmenizde yarar var. İşte bilgisayarın yavaşlamasına neden olan temel etkenler…

Bilgisayarlar özellikle belli bir zaman sonra eski yetilerini kaybetmeye, hantallaşmaya başlar. Bunun ana etkenlerinden biri kullanıcının alışkanlıklarıdır.

Birden Fazla Programın Aynı Anda Çalıştırılması

Bilgisayarınızda örneğin hem tarayıcı sekmeleri hem de video oyunu aynı anda açıksa donanımlarınıza çok daha fazla yük binecektir ve anlık takılmalar söz konusu olabilecektir. Elbette bu oynamış olduğunuz oyunun gücüne göre de değişir. Oyun çok iyi bir sistem talep ediyorsa, bilgisayarınızın donanımlarını tam anlamıyla kullanıyorsa o halde farklı programları da aynı anda çalıştırmak bilgisayarınızı ciddi oranda yoracaktır. Elbette arka planda çalışan uygulamalar da belli miktarlarda donanımdan harcayacaktır. Bunu kontrol etmek için görev yöneticisini açmalısınız. Arka planda ihtiyaç duymadığınız fuzuli bir program çalışmaktaysa görevini sonlandırmanızı ve sisteminizden kaldırmanızı tavsiye ederiz.

OKU:  Corsair Üç Yeni PSU Ürünü Satışa Çıkarıyor

Bilgisayarda çok fazla uygulamanın yüklü olması da aynı şekilde cihazınız için ciddi bir yük anlamına gelmektedir. Program yükledikçe disk üzerinde daha fazla alan kaplanacaktır ve bu durum ilerleyen zamanlarda daha fazla yüke ve yavaşlamaya neden olacaktır.

İndirme yaparken dikkat etmemek

İndirme yapacağınız kaynakların güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. İnternet ortamında çok fazla hile, kötü niyetli kişi bulunuyor. Bilgisayarınıza yanlış bir dosya indirmeniz başınıza dert açabilir. En iyi ihtimalle bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olacaktır. Zararlı içeriklerden oluşan bir dosyayı indirdiğiniz zaman bilgisayarınızın yazılımsal açıdan zarar göreceğini unutmayın. Aynı zamanda fuzuli bir şey indirmeyin. Örneğin bazen bir programı indirirken size farklı uygulamalar da yedirilmeye çalışılabilir. Mesela bir antivirüs yüklerken dahi bir tarayıcıyı da sisteminize kurmak isteyebilirler. Tarayıcıya ihtiyacınız yoksa boşuna yüklemenize de gerek yok. Setup ekranlarındaki ufak onay kutularına dikkatli bakın. İşaretli olan onay kutularında yazan satırları dikkatlice okuyun.

OKU:  Windows Hello Yüz Tanıma Sistemi Fotoğraf İle Kandırıldı

Temizlik yapmamak

Bilgisayardaki dosyaları belirli aralıklarla temizlemek gerekir. Bunu yapmadığınızda bilgisayarınız şişmeye başlar. Dolayısıyla bilgisayarınızı düzenli aralıkla temizleyin. Temizlemekten kasıt kaliteli bir bakım programı kullanmaktır veyahut manuel olarak temizlik yapmaktır. Özellikle geçici dosyaların temizlenmesi hususunda iyi bir program işinizi görecektir.

Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir