Bilim Dünyasının Önemli İsmi Stephen Hawking Hayata Gözlerini Yumdu

375

Dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking, hayata 76 yaşında veda etti. Ölümünü çocukları doğruladı. Açıklamaları, öngörüleri ile dikkat çeken, günümüzün en popüler bilim insanlarından biri olan Stephen Hawking, büyük bir rahatsızlık ile boğuşuyordu.

Stephen Hawking uzun süredir ALS hastalığı ile mücadele ediyordu. Son zamanlarda hastalığının daha ileriye gittiği biliniyordu. ALS onu bir tekerlekli sandalyeye mahkum etmişti. Buna rağmen yaşama sıkıca bağlı olan Stephen Hawking, kendisini hastalığa teslim etmeyerek uzun yıllar yaşadı. Ünlü profesörün gençken hayatını kaybedeceği doktorlar tarafından söyleniyordu. Oysa Stephen Hawking 76 yaşına kadar mücadelisini sürdürmeyi başardı. O, yazıyı sese dönüştürebilen bir bilgisayar kullanıyordu ve insanlarla olan iletişimini bu şekilde sağlıyordu.

Stephen Hawking’i değerli kılan bir başka özelliği yaptığı büyük çalışmalarıydı. Özellikle kara delikler ve kuantum fiziği ile ilgili yaptığı çalışmalarla biliniyordu. Ünlü bir fizikçi, evrenbilimci, teorisyen, astronom ve yazar olan Stephen Hawking’in ilgi çekici hayatı ‘Her Şeyin Teorisi’ adlı ünlü bir filmde ayrıntılarıyla anlatılmıştı.

Hawking’in rahatsızlığının son zamanlarda daha kötüye gittiği biliniyordu.  Vücudunun neredeyse hiçbir bölümünü kullanamıyordu. Bu verdiği demeçlerden anlaşılıyor. Oynatabildiği nadir kaslarını da oynatamamaya başlamıştı. Stephen Hawking verdiği son demeçte insanların dünyayı terk etmesi gerektiğine inandığını söylemişti.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.