Bilim İnsanları Tarafından Gençleşmenin Yolu Bulundu

432

Bilim insanları harika bir buluşa daha imza attı. Yaşlanmış haldeki hücreler tekrardan gençleştirilebilecek.

İngiltere’de yer alan Exeter ve Brighton Üniversitelerindeki araştırmacılar, inanması güç olan harika bir buluşa imza attılar. Yaptıkları araştırmalar sonucunda gençleşmenin sırrını buldular.

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara sonucunda yaşlı hücrelerin tekrar bölünebildiklerini gözlemlediler ve tedavi sonucunda da  hücrelerin gençleştiğini ve telomerlerinde de uzama gerçekleştiğini saptadılar. Doktor Eva Latorre, bu konu hakkında şu sözlerde bulundu: “Deneyi bir kaç defa tekrarladık ve her durumda hücreler canlandı. Sihir gibiydi. Yaşlı hücreler yalnızca gençleşmiş görünmüyorlardı ve aynı zamanda da tekrar gençmiş gibi davranıyorlardı”

Ekibin başında yer alan Profesör Lorna Harries ise yaptığı açıklamada; kimyasallar kullanarak yaşlanmanın ardından kapanan genleri yeniden açabileceklerini dile getirdi. “Resveralog” adı verilen bu kimyasallar,  bitter çikolata, kara üzüm, böğürtlen ve kırmızı şarap  gibi gıdalarda yer alıyor. Bu kimyasallarla yapılan tedaviler sayesinde yaşlanmış hücreler tekrar canlanıyor. Artık insanlar yaşlanmanın vermiş olduğu kötü sonuçlar olmadan yaşlanabilecek ve hayatı boyunca sağlıklı kalabilecek.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.