Botlar Tarafından Yazılan Metinleri Tespit Edebilecek Yapay Zeka Geliştirildi

208
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İnternet teknolojisi günümüzde en önemli konulardan biri. Milyonlarca web sayfası bulunuyor ve bunların her birinin üzerinde çeşitli makaleler, haberler bulunuyor. Ancak bunların pek  çoğunu günümüzde gerçek yazarlar değil botlar yazmaya başladı.

Botlar tarafından yazılan yazılar internet sayfalarını ziyaret eden kullanıcılar için sıkıntı oluşturuyor. Çünkü genellikle sadece kopya içeriklerle karşılaşıyorlar ve özgün bir konu olsa dahi yapay  zeka ile yazıldığı için anlam karmaşaları, yalnış yerde yanlış sözcüğün kullanılması çok fazla söz konusu oluyor. Bu da internet ortamının bir çöplük haline gelmesine sebebiyet veriyor.

Botlarla yazılan içeriklerin açtığı tehlike görülünce bu hususun önüne geçebilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışılmaya başlandı ve neticesinde güzel bir sonuç elde edildi. Harvard Üniversitesi ve MIT-IBM Watson AI Lab  araştırmacıları tarafından yapay zeka tarafından yazılan metinleri tespit edebilecek bir yapay zeka geliştirildi. Yeni sistem ile sahte içeriklerin, yapay metinlerin engellenmesi mümkün hale geliyor.

OKU:  Shadow of the Tomb Raider RTX için hazır

Giant Language Model Test Room isimli yeni araç ile metinler analiz edilerek  botlar tarafından yazılan yapay metinlerin ayırt edilmesi mümkün oluyor. Böylece internet ağı için biraz daha iyimser olabilmek de mümkün hale geliyor.

Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir