Bu Virüs Fabrika Ayarlarına Dönseniz Bile Yakanızı Bırakmıyor

243

Android işletim sistemi kurulu cihazlarda ortaya çıkan  yeni bir virüs tehlike saçıyor. Xhelper isimli virüs, bugüne kadar 45.000 civarında cihaza bulaşmış olup özellikle de Rusya, ABD ve Hindistan’da yaygın halde.

Normal şartlarda bir virüsün cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi halinde yok edildiğini söyleyebiliriz ancak Xhelper zararlısının cihazı fabrika ayarlarına döndürseniz dahi bir şekilde kendisini yüklemeye devam ettiği rapor edildi ki bu azımsanmayacak derecede büyük bir sorun.

Xhelper, zararlı açılır pencere reklamları ve spamlar ile kullanıcıları tehdit ediyor. Kendisini bir  Android servisi gibi gösteren program, böylece zor tespit ediliyor. Virüslü uygulamanın kaldırılması virüsü kaldırmıyor. Zararlı açılır pencereler ve spam bildirimleriyle kendisine kazanç elde eden bu zararlının yazılımcıları, kullanıcıların sağlığıyla oynuyor.

OKU:  Mafia ve Bioshock İçin Beklenen Devam Oyunları Geliyor

Uzmanlar, bu virüsün antivirüs programları aracılığıyla silindiğine yönelik raporlara dahi şüpheyle yaklaşmakta. Görünen o ki virüs oldukça tehlikeli ve korunmanın en iyi yolu telefonu dikkatli kullanmak.
One thought on “Bu Virüs Fabrika Ayarlarına Dönseniz Bile Yakanızı Bırakmıyor

Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.