Bundan Böyle Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı, Akıl Hastalığı Olarak Lanse Edilebilir

511

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), en son 1990 yılında güncellenen Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması (The International Classification of Diseases) teşhis kılavuzunun 2018 yılında yenileneceğini ve bilgisayar oyunu bağımlılığı olan kişilerin bundan böyle “akıl hastası” olarak kabul edileceğini duyurdu.

DHA’dan elde edilen bilgilere göre; insanların bilgisayar oyunlarına olan bağlılığı hastalık olarak nitelendirilmese de, önümüzdeki sene WHO’nun 11.’sini yayımlayacağı kılavuzunda oyun bağımlılığı “akıl hastalığı” olarak kabul edilecek.

WHO Akıl Sağlığı Departmanında bulunan Vladimir Poznyak,bu konunun oldukça önemli olduğu vurgulayarak; “Sağlık uzmanları, bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçlar doğuracağını fark etmeli. Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi  bilgisayar oyunu oynayan herkete akıl hastalığı bulunmuyor. Fakat belirli durumlarda bilgisayar oyunu bağımlılığı olumsuz etkiler yaratabilir” ifadelerine yer verdi.

 

 
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.