Chrome Yeni Sürümüyle Zararlı Sitede Form Doldurmanızı Engelleyibilr

50

İnternet siteleri arasında bazen virüsler olabiliyor veyahut bilinçli olarak kötü niyetli internet siteleri dizayn edilip kullanıcıların bilgileri çalınabiliyor. Bu gibi sorunlara karşı güvenilir olmayan internet sitelerinde bilgi girişi yapmamak gerekiyor.

Google, tehlikeli internet sitelerinde kullanıcıların form doldurmasını engelleyecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Söz konusu özellik kullanıcıların güvenliğinin artmasına yarayacak çünkü tehlikeli internet sitelerinde form doldurmalarına engel olacak. Böylece artan dolandırıcılık vakaalarının kısmende olsa önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Chrome 86 sürümüne dahil edilen Disable Atufill for mixed forms etiketi ile artık Chrome kullanan kullanıcıların doldurmuş olduğu formlar yönünden bir denetim yapılacak. https sayfası üzerinden http protokolü aracılığıyla gönderildiği tebpit edilen internet sayfalarında form otomatik doldurulmayacak. Kullanıcı buna rağmen formu elle doldurmaya çalışırsa da güvenli olmadığına dair bir uyarı kullanıcıyı bekliyor olacak.

Kullanıcılar karşılarına çıkacak olan uyarı neticesinde dilerlerse uyarıyı kapatıp işleme devam edebilecekler fakat bunun önerilmediğini belirtelim. Eğer bir site geliştiricisiyseniz o halde internet sitenizde aynı hatanın olup olmadığını Chrome Canary tarayıcısında chrome://flags bölümüne girip #Disable Autofill for mixed forms etiketini aktif ederek denemelisiniz.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.