Chrome’da Yer Alan Çok Kullanılmayan Fonksiyonlar Kaldırılacak

488

İnternet tarayıcıları pek çok özelliğe sahip ancak kullanıcıların çoğu bu özelliklerden tam anlamıyla yararlanmıyor. Bunun birinci nedenlerinden biri fazla özelliğin gereksiz bulunması.
Google, Chrome üzerinde bulunan bazı fonksiyonların fazlalık olduğunu, kullanıcılar tarafından da pek kullanılmadığını keşfetti ve yeni değişikliklere gidiyor. Bu doğrultuda pek çok fonksiyonun Chrome üzerinden kaldırılması gündemde. Bunların başında da Diğer Sekmeleri Kapat adlı özellik geliyor. Bu fonksiyon, sekme üzerine sağ tıkladığınız zaman çıkıyordu. Pek kullanılmaması nedeniyle kaldırılması kararlaştırıldı.

Diğer Sekmeleri Kapat fonksiyonu aslına bakarsanız çok fazla sekme açık olduğu zaman pratik bir fonksiyon ancak çok fazla sekmenin açık olması zaten teorik olarak bilgisayar performansı açısından sakıncalı bir husus. Her ne kadar günümüzdeki internet tarayıcıları ve bilgisayarlar bunun rahatlıkla üstesinden gelebilecek durumda olsada yine de internet tarayıcısında çok fazla sekmeyi aynı anda açık bırakmamak gerekiyor. Kullanıcıların bir internet sitesine müsait oldukları bir an sonra uğrayabilmek için yer imlerini kullanmaları daha mantıklı olucaktır.

Chrome’da hangi fonksiyon ne kadar kullanılıyor? İşte kullanım oranları:

Yinele: %23,21
Yeniden Yükle: %22,74
Sekmeyi sabitle/sekmenin sabitlenmesini kaldır: %13,12
Sekmeyi kapat: %9,68
Kapatılan sekmeyi yeniden aç: %8,92
Yeni sekme: %6,63
Sağdaki sekmeleri kapat: %6,06
Sekmenin sesini kapat: %5,38
Diğer sekmeleri kapat: %2,20
Sekmenin sesini aç: %1,41
Tüm sekmelere yer işareti koy: %0,64
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.