Daha İyi Ses Kaydı Yapabilmek İçin Yararlanılabilecek İpuçları

349

Bir video veya ses kaydı yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Daha kaliteli bir ses kaydı için bazı unsurları göz ardı etmemek gerekiyor.
İlk olarak dikkat edilmesi şey ekipmanınızın ses kalitesi ve kullandığınız cihazda bulunan ses kartının durumu. Kuşkusuz ki kötü bir ses kartı ve kötü bir ses kayıt cihazı size istediğinizi veremeyecektir.

Eğer iyi donanımlarınız zaten varsa:

Bu kez dikkat edilmesi gereken noktalardan biri kayıt sırasında mikrofounuzu nasıl kullandığınız yani mikrofonunuzun yetisi ve sizin mikrofon ile olan mesafeniz ve ortam ilişkisi. Mikrofonun konumu itibariyle ve özelliği itibariyle ortam seslerini alması gerekiyorsa buna göre hareket edilmelidir. Eğer tam aksi gerekiyorsa da mikrofon oldukça sessiz bir ortamda bulunmalı ve ses kaydedecek olan kişi mikrofonlara mesafesini iyi ayarlamalıdır.

Bazen mikrofonunuz özellikle S, Ş, Ç, T gibi harflerin söylendiği esnada patlama yapacaktır. Eğer konuşma esnasında patlama yani gürültü kirliliği oluşmasını istemiyorsanız ses tonunuzu ve mikrofonunuza mesafenizi buna göre ayarlamalı ve konuşmalarınız sırasında T, S, Ş , Ç gibi harfleri kullanırken daha dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda nefes alıp verirken kaydın temiz kalmasını engellememeye dikkat ediniz. Bunun için yapmanız gereken şey doğru nefes alış verişi yapmak ve elbette yine mikrofonunuz ile aranızdaki konumu doğru kullanmaktır.

Eğer bir yayın kaydı yapacaksanız kamera konumunu iyi belirleyin ve diksiyonunuza dikkat edin. Çok hızlı değil de net ve tane tane konuşmayı deneyin. Kayda başlamadan önce bir hazırlık yapın ve kayıt sırasında dik oturmaya özen gösterin.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.