Epic ile Steam Arasındaki Gerilim Tırmanıyor

141
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

PC platformunu hedef alan iki ünlü launcher Epic ve Steam, kıyasıya bir rekabet içerisine girmiş durumda. Epic, Steam’in üzerine gitmeye devam ediyor. Liderliği Steam’in elinden almak konusunda son derece kararlı gözüküyor.

Oyuncuların en fazla ilgi duyduğu, takip ettiği haberlerin başında ücretsiz oyun haberleri ve indirim haberleri geliyor. Özellikle ülkemizde oyun fiyatlarının ne kadar yüksek olduğu düşünüldüğünde buna şaşmamak gerekiyor. Epic Games, iki haftada bir oyun hediye ederek tek kuruş ödemeyen bir oyuncunun kütüphanesini bile doldurmayı başardı. Aynı zamanda komisyon konusunda Steam’e nazaran daha mütevazi olması dağıtımcıların da uğrak noktası haline gelmesini sağladı.

OKU:  Spintires Oynamak İsteyenler İçin Önemli Bir Fırsat Başladı

Valve, oyun satışlarından %30 oranında komisyon almakta ve bu yüksek bulunmakta. Epic Games yetkilileri ise buna karşı çıkmakta ve Valve’in izlediği tutumun aksini izlemekte. Şu an Epic Games üzerindeki komisyon oranı %12 olup Steam ile kıyaslandığında arada büyük bir fark var. Epic Games ücretsiz oyun haberleriyle de medyada çok fazla yer buldu ve bu durumda da popülerliği arttı. Yani artık hem oyuncuların hem de işin mutfağında olan tüzel kişiliklerin dikkatini çekti ve hızla yükseliyor. Bu durum rekabetin artmasına, dolayısıyla gerilimin tırmanmasına neden oluyor.

Rekabetin artması tüketici için her zaman iyidir. Bu açıdan değerlendirildiğinde oyuncunun cebinden daha az para çıkacağını söylemek mümkün.

OKU:  DARQ İçin İlk İzlenim Bir Hayli Olumlu Oldu
Like
Like Love Haha Wow Sad AngryBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir