Eski Telefonlardaki Güvenlik Zafiyeti Artıyor

195

Eski Android işletim sistemli akıllı telefonların kullanılmaya devam edilmesi kullanıcıların güvenliklerini tehlikeye atıyor. Özellikle insanların daha fazla evde olduğu ve boş vakitlerinin arttığı şu günlerde akıllı telefon kullanımı da artmış durumda. Eski telefon kullanıcıları, güvenlik konusunda en fazla risk altında olan grup.

Android Marshmallow 6.0 ve daha eski sürümlere sahip Android akıllı telefonlar, günümüzde artık güvenilir değil çünkü önemli güvenlik açığına sahipler.Söz konusu güvenlik tehlikeleri Stagefright, BlueFrag, Joker gibi hala eski işletim sistemli telefonlar için risk teşkil eden faktörler. BlueFrag, kötü amaçlı yazılım yaymak için cihazınızın güvenliğinin aşılmasına neden olan bir güvenlik açığı. Stagefright ise ilk etapta 2015 yılında keşfedildi ve MMSI mesajları yoluyla kötü amaçlı yazılımları bulaştırmak için kullanılabilen bir açık. Joker isimli bir diğer açık ise Play mağazasında resmi bir uygulama olarak görünmekte fakat indirilip uyguladığınız zaman cihazlardaki adres defterine izinsiz erişilmesine neden olmakta olan bir güvenlik açığı.

Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, Android 8.0 Oreo ve üzeri sürümlere sahip Android cihazların hala güvenlik güncellemeleri ile desteklenmekte oluğunu ancak daha eski sürümler için güncellemelerin söz konusu olamadığını ve bunun da riski artırdığını ifade ediyor. Google tarafından yayınlanan verilere göre de tüm Android cihazlar içerisinde yüzde 42.1’lik oldukça yüksek bir kesim Android 6.0 Marrshmallow ve daha eski işletim sistemine sahip akıllı telefonlar kullanıyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.