Evde Kendi Uğraşlarıyla Ürün Üretip İnternetten Satış Yapanlar Vergi Muafiyetinden Yararlanacak

16

Resmi Gazete’de vergilerle alakalı olarak dikkat çeken bir düzenlemeye yer verildi. Söz konusu düzenleme vergi muafiyet oranlarına ilişkin olup ufak çaplı e-ticaret yapanları yakından ilgilendiriyor.

Evde yaptığı ürünleri satmak isteyen veya ufak çaplı e-ticaret işleriyle uğraşarak kendisini idame ettirmek isteyenler için önemli bir güncellemeye gidildi. Resmi Gaztee’nin yeni sayısında yayınlanan, TBMM Genel Kurulu’nca da kabul edilen yeni vergi düzenlemesi 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren aktif hale gelecek.

Yapılan düzenlemeye göre artık bir kişi evinde – ürettiği ürünleri internet üzerinden satarken gelir vergisinin bir kısmından muaf tutulacak. Muafiyet oranı, çalışanı olmayan , kendi başına evden çalışanlar için yüzde 4 , çalışanı olup evden çalışanlar için yüzde 2 olarak belirlenmiş olup muafiyetten yararlanabilmek için e-ticaret gelirinin yıllık 220 Bin TL’yi aşmaması gerekli. Aynı zamanda muafiyetten faydalanmak isteyen e-ticaret erbaplarının ticari hesap açması, esnaf belgesi alması ve tüm hasılatını belgelendirmesi gerekli.

Bir başka değişiklik de e-ticaret gümrük beyannamesiyle gerçekleştirilen yurt dışı satışlarından yüzde 50 kazanç istisnası uygulanmasına ilişkin olup ihraç edilen tutarın ağırlık ve tutar bilgisi de hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerce veya Posta İdaresi tarafından işlenebilecek.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.