Face ID Çocukları Ebeveynlerinden Ayırt Edemiyor

394

Apple’ın Face ID teknolojisi, çocukların yüzlerini ayırt edemiyor. 13 yaş altı çocukların yüzlerini anne ve babalarıyla ayırt edemiyor ve kilidi açıyor. Buna örnek olarak gösterilebilecek yeni bir hadise yaşandı. 

Apple, üzerinde çalıştığı yeni teknolojisi Face ID hususunda epey iddialı fakat şu ana kadar uygulama epey tartışıldı. Eski teknolojiye göre daha yavaş çalışıyor olması ve ayırt edememe problemleri ile gündemde.

Öğrenilene göre 10 yaşlarında bir çocuk, yüzü annesine benzediği için Face ID kilidini kolaylıkla açıyor. Face ID, çocuğun yüzünü annesininkiyle karıştırıp telefonu açıyor ve çocuk da bu fırsattan istifade telefonla zaman geçiriyor İşte ailenin videosu;

Görüntüde gördüğünüz gibi anne ile oğlunun yüzleri birbirlerine benziyor fakat bu çok abartılacak bir şey değil. Yine de Face ID, aradaki yaş farkına rağmen ikisinin yüzünü ayırt edemiyor.

Apple, bu konu ile ilgili daha önce bir itiraf yapmıştı; Face ID sisteminin, 13 yaşından ufak çocukların yüz hatları henüz oturmadığı için aileleri ile karıştırdığı belirtilmişti.  Genellikle ailelerin telefonlarını çocuklarından koruyabilmek için ekran kilidi koydukları düşünülürse Face ID sistemi burada tökezliyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.