Facebook’un Kişilerin Gizli Gönderilerini Takip Ettiğine Dair İddialar Var

275

Dünyanın en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Facebook, geçtiğimiz dönemde bazı gizlilik skandalları ile gündeme geldi ve büyük oranda güven kaybetti.

Her şeye rağmen Facebook yolunda ilerlemeyi sürdürüyor ve görünen o ki kullanıcılarının gizliliğini tehlikeye atmaya devam ediyor. Facebook gönderilerini binlerce personel sınıflandırıyor. İşte bu gönderilere dair yapay zekayı geliştirmek adına sınır ihlalinde bulunulduğu, kişilerin gizlilik unsurlarının yok sayıldığı ifade ediliyor.

Reuters kaynaklı habere göre Hindistan’da çalışmakta olan 260 Facebook personeli, 2014 yılından itibaren bir yılı aşkın süre boyunca gönderileri sınıflandırmak için çalıştı. Haberde elde edilen bilgilerin de yeni özellikler sunmak ve potansiyel reklam ağları oluşturmak için kullanıldığı ifade edildi.

OKU:  P10 Modeli 413 MB Büyüklüğünde Yeni Bir Güncelleme Aldı

Aslına bakarsanız Facebook dışındaki bazı şirketler de yapay zeka programını geliştirmek için veri incelemesi yapabiliyor fakat Facebook’un uyguladığı boyutun çok daha tehlikeli olduğuna dair iddialar bulunuyor. Çünkü kullanıcıların gizli kişisel verilerinin de kullanıldığı iddia ediliyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

Yazınız ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmeyebilir.