Farkında olmadan kripto para madenciliğine alet ediliyor olabilirsiniz

299

Kripto para kasmak son zamanlarda epey  popüler bir hale geldi. Bazı korsanlar daha fazla kripto para elde edebilmek için kullanıcıların cihazlarını izinsiz olarak kullanabiliyor. Buna özellikle cihazınıza indirmiş olduğunuz uygulamalar neden oluyor.

Kripto para madenciliği sayısındaki artış siber güvenlik konusunda endişelerin artmasına neden oldu. Kripto para işi yüksek donanımlı bilgisayarlar kullanılarak gerçekleştirilebiliyor olsada yasa dışı bir şekilde de uygulanabiliyor. Örneğin bir kullanıcının cihazı, haberi olmadan kripto para üretiminde kullanılan bir araç haline dönüştürülebiliyor. Özellikle akıllı telefonların giderek daha gelişmiş hale gelmesi onları kripto para için epey cazip bir hale getiriyor.

OKU:  Yeni Samsung Android Go ürünü A2 Core geliyor

Zararlı yazılımlar kullanılarak başkalarının sistemlerinden yasa dışı yöntemle enerji tüketilmesi mümkün. Yani bir siber saldırgan kripto para madenciliği maliyetini haberiniz olmadan size yükleyebilir. Cryptomining farms bu amaçla oluşturulmakta. Bu gibi zararlılardan korunabilmek için önünüze gelen her uygulamayı indirmemelisiniz ve mutlaka iyi bir antivirüs programına sahip olmalısınız.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir