FBI Bir Kez Daha Apple’ın Kapısını Çaldı

51

Geçtiğimiz dönemlerde FBI ile Apple, şifre kriziyle sıklıkla gündeme gelmiş ve teknoloji dünyası uzun süre bu krizi konuşmuştu. Şimdi FBI bu krizin anımsanmasına neden olan yeni bir hamlede daha bulundu.

FBI daha önce bir teröriste ait olduğu düşünülen iPhone şifresinin kırılması adına Apple şirketine başvurmuş ancak Apple , FBI’ın isteiğini insan haklarını, kullanıcıların gizliliğini öne sürerek geri çevirmişti. Sonrasında FBI cephesinden bir açıklama gelmiş ve İsrailli bir güvenlik şirketi ile anlaşılarak şifrenin çözüldüğü ifade edilmişti.

FBI bu kez bir kez daha Apple’ın kapısını çaldı. FBI genel danışmanı Dana Boente, bir iPhone cihazını incelemek için mahkeme tarafından onay aldıklarını fakat ellerindeki mevcut aracı kullanarak ürünün kilidini açamadıklarını, Apple’ın yardımının gerektiğini belirtti. Bunun üzerine Apple cephesinden gelen açıklamada kolluk kuvvetlerine büyük saygı duyulduğu , bu gibi soruşturmalar kapsamında her zaman iş birliği yapıldığı belirtildi. Gel gelelim bazı kaynakların iddialarına göre FBI tarafından istenen yeni verilen iCloud ile alakalı ve bazı nedenlerden dolayı reddedilecek. Ashamrani’ye ait iki iPhone modelinin olduğu ve bunlardan birinin hasar aldığı bilinmekte.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.