Firefox Bir Site Veri İhlali Yaptığında Bunu Kullanıcıya Bildirecek

538

Gizlilik konusunda hassas olduğunu her seferinde beyan eden Mozilla Firefox şimdi gizlilikle alakalı yeni bir duyuru daha yaptı.

Veri ihlallerine değinen Firefox, internet sitelerinin bir kullanıcının verilerini ihlal etmesi durumunda kullanıcıya anlık olarak bildirim yollayacağını ifade etti. Böylece hesabın kötü niyetli kişilerin eline geçmesinin önüne geçebileceklerini ifade eden Mozilla cephesi, kişisel verilerin güvenliğinin bu şekilde sağlanabileceğine inanmakta.

Firefox Monitör platformu, herhangi bir verinin hangi internet sitesi üzerinden çalındığını ortaya çıkarabiliyor. Böylece ilgili internet sitesindeki bilgilerinizi değiştirebiliyorsunuz. Tarayıcıya yeni dahil edilen Firefox Lockwise yazılımıyla da internet tarıcıyarına kayıtlı olan şifre ve hesaplarla alakalı kullanıcının anında bilgilendirilmesi sağlanıyor.

Son zamanlarda internet sitelerinin kullanıcılardan çok fazla izin talep ettiği biliniyor. Özellikle bildirim gönderebilmek için izin talep ediliyor. Ancak bazen bu izinler kötü amaçlar için kullanıabiliyor. Öte yandan mail , hesap çalınma eylemleri günümüzde çok fazla meydana geliyor. Bunlar göz önüne alındığında yeni düzenlemelerin bir hayli isabetli olduğunu söylemek mümkün.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.