Freepik Siber Saldrıı Aldı Milyonlarca Kişinin Şifresi Çalındı

56

Son zamanlarda sıklıkla siber saldırı olayları meydana gelmekte olup bu defa da ücretsiz görsel indirme platformu olan Freepik’ten siber saldırı haberi geldi. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan görsel indirme sitesi olan Freepik siber saldırı aldı. Yapılan saldırı sonucunda milyonlarca kişinin şifreleri çalındı.

Freepik uygulamasını kullanan 8 milyon kadar kullanıcının 4.5 milyon kadarı uygulamaya Twitter , Facebook ve Google hesaplarını kullanıp giriş yapmaktaydı.Bu sebeple platformu kullanan 8 milyon kişinin yarısından fazlasının şifreleri çalınmazken kalan 3.5 milyon kadarlık kullanıcı kitlesinin şifresi çalındı. Elde edilen bilgilere göre saldırı SQL Injection yöntemi ile gerçekleştirildi.

Antivirüs Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu tarafından yapılan açıklamada aynı e mail ve şifrelerin birden fazla sitede kullanılmasının oldukça büyük bir hata olduğu ifade edilirken siber güvenlik uzmanları da çalınan hesaplardaki e mail ve şifre kombinasyonlarının diğer platformlarda kullanılıyorsa onlarda da değiştirilmesi gerektiğinin vurgusunu yapıyor.


TAG


Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.