Genetiğiyle oynanmış bebek tartışması Çin’i birbirine kattı

311

Çin’de bilim dünyasında ilginç bir hadise yaşandı. Çinli bir bilim insanının dünyada genetiği değiştirilmiş bebeklerin doğduğunu açıklaması Pekin yönetimini soruşturma yapmaya itti. Guangdong eyaleti hükemeti derhal soruşturma başlatmakla görevlendirirken Pekin’de Ulusal Sağlık Komisyonu’nca yapılan açıklamada deneyin uygun olup olmadığının yasa ışığında değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Jiankui, YouTube aracılığıyla yaptığı paylaşımda Lulu ve Nana isimli iki güzel kız çocuğunun dünyaya geldiğini ve ikisinin de sağlıklı duyurmuştu. İşte her şey bu duyurudan sonra başladı. Tüp bebek tedvasiyle dünyaya getirilen bu çocukların DNA’larının yeni bir yöntemle değiştirilmiş olduğuna yönelik iddia bulunuyor. Jiankui, Crispr/Cas9 yöntemiyle embriyorlarda yapılan manipülasyonun bebeklerin AİDS gibi hastalıklara karşı bağışıklık kazandırdığını ifade etti.

Bilim insanı He Jiankui tarafından bebeklerin genetikleriyle oynanmış olduğunun açıklanması bilim dünyasında büyük bir tepkiye yol açarken bu gelişmelerin Çin bilimin dünya çapındaki itibarını zedelediğinden de yakınıldı. Şu an Çin konu ile ilgili önemli bir soruşturma içerisinde ve eleştiriler giderek artıyor.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.