Google Chrome Yeni Güncellemesiyle Daha Güvenli Bir Hale Geliyor

29

Google Chrome 86 güncellemesi yavaş yavaş konuşulmaya başlandı. Popüler tarayıcının yeni güncellemesi hem Android hem IOS işletim sistemine sahip cihazlar için hazırlanıyor.

Chrome yeni 86 güncellemesiyle beraber kimlik bilgileri de içerisinde yer almak üzere bu tarz bilgileri çalınmış bilgiler ile karşılaştırıp belirlenen yeni şifrenin daha önce gizliliği ihlal edilmiş bir şifre olup olmadığına bakılacak ve eğer daha önce başkaları tarafından çalınmış bir şifre ise değiştirilmesi önerisinde bulunacak.

Mobil kullanıcılar kendi şifrelerinin bir başkası tarafından çalınıp çalınmadığını ve kullandığı Chrome sürümünün güncelliğini kontrol edebilecek. Öte yandan IOS için ek olarak kullanıcıların her seferinde tekrar tekrar şifre girmesine gerek kalmayacak bir fonksiyon geliştirildi. Buna göre IOS kullanıcıları diğer uygulamalar ve tarayıcılarda kullanılan şifrelerini Chrome içerisine otomatik bir şekilde kaydedebilecek.

Kullanıcıların internet kullanımı esnasında epey dikkatli olmaları, özellikle de şifre belirlerken hassas davranmaları ve her ihtimali göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu doğrultuda Chrome ekibi tarafından düşünülen hamlenin etkileyici olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Chrome aynı zamanda artık güvenli olmayan dosyaları internetten indirirken kullanıcıları uyaracak ve hatta pek çok indirme işlemini engelleyecek. Henüz geliştirilme aşaması devam eden Chrome 86’nın yakında yayınlanacağını söyleyebiliriz. Korona virüsü etkisi nedeniyle yayınlanma sürecinde biraz gecikme olduğu söylenebilir.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.