Google Lisans Kararı Hakkında Açıklamada Bulundu

89

Google, Rekabet Kurumu tarafından verilen cezanın ardından adeta rest çekti. Google’ iddialara göre Türkiye’deki iş ortaklarına mektuplar yolladı ve bu mektuplarda Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için lisanslamalara devam etmeyeceğini belirtti. 12 Aralık tarihinden sonra piyasaya sürülecek olan Türkiye’deki akıllı telefonlara lisans vermeme kararı alan Google, konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

Google, açıklamasında Rekabet Kurumu kararına göre bir çalışma yaptığını ancak bu çalışmanın yine uygun bulunmadığını, Rekabet Kurumu tarafından kendisine engel olunduğunu belirtti. Bu yüzden de yeni Android cihazlarla ilgili olarak iş ortaklarıyla anlaşma yapılamayacağını açıkça beyan eden Google, açıklamasında aşağıdaki ifadeleri kullanarak dikkat çekti:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi.

Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Yapılan bu açıklamaya göre ülkemizdeki Android cihazlar için yeni piyasaya sürülecek olan modellerde lisans sorunları boy gösterecek. Yine de şu an mevcut Android akıllı telefonlarda Google lisansları yönünde bir sorun olmayacak.  En azından şimdilik durum bu.

OKU:  Vivo 15 Pro satış başarısıyla dikkat çekiyorBir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.