Google’dan Lisansı Bulunmayan Android Telefonlar Hakkında Önemli Açıklama

48

Geçtiğimiz dönemde Huawei akıllı telefonlarında artık Google uygulamalarının resmi olarak fabrika ayarlarıyla birlikte sunulamayacağı, yani yeni Huawei telefonların Google lisans desteğinden yoksun olacağının bilgisine ulaşmıştık.

Pek çok kullanıcı, Google uygulamalarının bulunmamasını çok dert etmemişti çünkü Huawei telefonlarına Google uygulamalarını manuel olarak yükleyip yine çalıştırabiliyordu. Ancak Gmail, YouTube, Google Haritalar gibi bu kullanışlı servislerle ilgili olarak Google, güvenlik nedeniyle sideload şeklinde yüklenmemesi gerektiği hususunda uyarıda bulundu.

Android lisansına sahip olmayan Huawei akıllı telefonlarda kullanıcılar cihazlarına Play Store, YouTube gibi Google uygulamalarını indirip kullandıklarında bazı güvenlik sorunlarının ortaya çıkabildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak Google Play Yasal Direktörü Tristan Ostrowski tarafından yayınlanan makalede Google uygulama ve hizmetlerinin sideload olarak yüklenilmemesi konusunda uyarıda bulunuldu. “Odak noktamız, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Huawei cihazındaki Google kullanıcılarının güvenliğini sağlamak.” ifadeleri kullanılan açıklamada lisanssız Huawei cihazların sıkı güvenlik kontrollerinden geçmediği ve olası tehlikelere karşı savunmasız olduğu belirtildi.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.