Grafik Kartı Nasıl Temizlenir?

21

Yeni yazımızda bilgisayarınızdaki grafik kartını nasıl temizleyebileceğiniz konusuna değiniyoruz. İşte ayrıntılar…

Bilgisayarınızda bulunan grafik kartını temizlemek performansının artması konusunda katkı sağlayacaktır.

Grafik kartı temizliği nasıl yapılır?

İlk olarak grafik kartını anakarttan sökün ve static elektrik olmayan bir yüzeyin üzerine bırakın. Sizde de static elektrik yüklü olmadığına emin olun.

Grafik kartı temizliği eğer yüzeysel olarak yapılacaksa microfiber bez , hava kompresörü ve su temizlik için yeterlidir. Eğer temizlik derinlemesine yapılacaksa o halde termal macuna gereksinim vardır ve kartın nasıl sökülüp geri takıldığını bilmeniz gerekir. Bu husus kartın model numarasına göre değişeceğinden yetkili firmadan yardım almanızı veya internetteki model numarasına göre özel temizlik videolarını izlemenizi tavsiye ederiz. Eğer derinlemesine bir temizlik istiyorsanız grafik kartının üzerindeki kiri alabilmek için microfiber bezi biraz ıslatın ve nemli bezle grafik kartının tozlu kısımlarını fazla bastırmadan silin. Fanları için de aynı şeyi uygulayın ancak fanların arası çok sıkıysa yani parmağınız zor giriyorsa zorlamayın çünkü karta zarar verebilirsiniz. Bu gibi durumlar için hava kompresörü kullanmanızı öneririz. Hava kompresörünü grafik kartının fanının üzerine doğru ve tozu diğer kısımlara doğru tutarak yüzeysel temizliği tamamlamış olursunuz.

Derinlemesine temizlikte ek olarak grafik kartının ısı borularını da temizlemek ve termal macunu yenilemek gerekiyor. Bunlar için yukarıda da dediğimiz gibi kartın içini sökmeniz gerekiyor. Kartın termal macun bulunan kısmı aşağıdaki görseldeki gibidir:

 

Termal macun kuruduğundan ve artık işlev görmediğinden dolayı kart daha çok ısınacağı için siz aynı kısmı microfiber bez ile temizleyip eski termal macundan arındırdıktan sonar yeni macunu sürün. Macunu elinizle sürmemeye, banka kartı benzeri çeşitli eşyalarla orantılı olarak sürmeye özen gösteriniz.

Örneğin şu şekilde:

Sonuç olarak yüzeysel temizlikte kartın içini sökmek gerekmiyorken derinlemesine temizlikte gerekir. Derinlemesine temizlik bir yıldan fazla süredir kullanılan grafik kartlarda uygulanmalıdır. Onun haricinde gerek yoktur.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.