GTA 6 Geliştiriliyor Geliştirilmesine Ama…

297

GTA serisinin uzun süredir oyuncuların aklını meşgul ettiğini biliyoruz. GTA 5 oyunu bundan 7 yıl önce piyasaya sürüldü ve buna rağmen hala GTA 6 ile ilgili oynanış videolarını içeren herhangi bir tanıtım videosu göremedik. Hatta bunu geçin resmi ağızdan ‘Evet biz bu oyunu geliştiriyoruz’ şeklinde bir ibare de göremedik. Yine de Kotaku’nun ünlü editörlerinden Jalos Screierer tarafından yapılan açıklamada GTA 6’nın geliştirme sürecinin başlamış olduğu ifade edildi. Ancak oyunun geliştirilmesinde bazı sorunların söz konusu olduğunun da altı çizildi.

GTA 6 Ufak Ölçekli Mi Olacak? Nasıl Ya?

Geliştirilme aşamasındaki sorunun Rockstar Games şirketinin yöneticileriyle çalışanlar arasında bir uyuşmazlığın bulunması olduğu öne sürülüyor. Çünkü Rockstar Games yöneticilerinin çalışanlardan daha fazla performans istediği ve çalışanların da daha fazla mesai ayırmaktan dolayı memnun olmadığı belirtiliyor. Bununla ilgili çatlağın Red Dead Redemption 2 için harcana yoğun mesai saatlerinden kaynaklandığı belirtiliyor. İddialara göre Rockstar Games çalışanları Red Dead Redemption 2 oyununu çıkarabilmek için haftada 60 saatin üzerinde çalıştılar. Hatta bazı çalışanların haftada 100 saat kadar çalıştığı ifade edilmekte.  Bu sebeple Rockstar Games’in çalışanların üzerindeki yükü azaltabilmek için GTA 6 çıkış döneminde oyunun diğer Rockstar Games oyunlarına nazaran biraz daha küçük ölçekli olabileceği konuşuluyor.

Öte yandan video oyunu geliştirme işi bir tutku işi olup yalnızca paraya dayalı olarak yapılabilecek bir iş olduğunu düşünmüyoruz. Eğer amaç sadece para olursa o halde geliştirilen oyundan ne geliştiren ekibin ne de bizlerin keyif alabileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Rockstar Games gerçekten de çalışanlarına bu denli baskı uyguluyorsa ve çalışanları bu durumdan hoşnutsuzsa ki bu son derece doğal, o halde GTA 6 oyununun da beklenildiği gibi olmama ihtimali doğuyor.

Gerçekten de daha yeni mi geliştiriliyor bu oyun?

Açıkçası biz oyunun henüz yeni geliştirilmeye başlandığına ihtimal vermiyoruz. Mutlaka planlar çoktan yapılmış ve ufaktan uygulamaya geçilmişti. Ancak GTA 5 oyununun ortaya koyduğu önemli başarılar GTA 6’nın duyurulmasının biraz daha gecikmesini sağladı. En nihayetinde Screirer tarafından gelen ‘Evet geliştiriliyor’ açıklaması, GTA 6 ile ilgili önümüzdeki günlerde yeni haberlere de ulaşabileceğimizi gösteriyor ki bizce de artık zamanı gelmişti.
Bir cevap yazın

Ne düşünüyorsunuz? Teşekkür edin veya yorum yazın.

E-postanız herkese açık olarak paylaşılmaz. İsim ve e-posta bilgisi girmek zorunlu değildir. Yazdığınız yorum ilk etapta onay aşamasına gireceğinden hemen görünmez.