GTX 1060’a rakip geliyor! İşte RX 3060 özellikleri

484

Şu an Steam platformundaki en popüler grafik kartı olan NVIDIA GTX 1060, ilerleyen süreçte yerini RX 3060’a bırakabilir. Çünkü sızdırılan bilgilere göre RX 3060 son derece iddialı geliyor.

Grafik kartı kullanıcıları genellikle fiyat performans, güç gereksinimleri, overclock kapasitesi gibi unsurlara dikkat ederek grafik kartı satın alır. Şu an piyasada bulunan GTX 1060, özellikle bir dönem tam bir fiyat performans kartı olmasıyla ve güç gereksinimlerinin uygunluğu ile çok fazla satın alındı. AMD, şu ana kadar GTX 1060’a rakip olabilecek nitelikte RX 480 ve sonrasında da 5x serisinde kartlar sundu ancak buna rağmen rekabette GTX 1060 çoğunlukla daha önde yer aldı. Ancak AMD bu kez orta kulvarda bu kartı geride bırakmakta kararlı.

OKU:  Windows 10'da AMD İşlemciler İçin Güncelleme Krizi Yaşanıyor

Sızıntılara göre yeni RX 3060, 4 GB kapasiteli, GDRR6 belleklere sahip, Rx 580 ve GTX 1060 ile yarışabilecek performans gösterebilecek bir kart. Bazı kaynaklar kartın 99 Dolardan, bazılarıysa 130 Dolar düzeyinden satışa sunulacağını belirtmekle birlikte, her iki halükarda da GTX 1060 seviyesinde bir performansı daha uygun fiyata sunması bakımından dikkat çekecektir.  Elbette önemli olan bir başka nokta güç tüketimi ve ısı. AMD bu zamana kadar ekstra güç konnektörlerine ihtiyaç duyan, tam kapasitede fazlaca watt tüketen ve ısıları yüksek grafik kartlar sunmasıyla eleştirildi. Ancak RX 3060’ta ekstra güç konnektörünün yer almayacağı konuşuluyor. Bu da yine AMD lehine önemli bir gelişme olarak göze çarpıyor.

OKU:  AsRock Grafik Kartı Pazarına AMD İle Girmeyi Tercih EttiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir